Depilacja laserowa – czy jest bezpieczna dla zdrowia?

depilacja laserowa czy jest bezpieczna dla zdrowia fot. Adobe Stock
Depilacja laserowa jest uznawana za bezpieczną formę usuwania owłosienia i jest stosowana bardzo często, ma jednak swoje ograniczenia oraz możliwe skutki uboczne. Największe objawy budzi ryzyko rozwoju nowotworów skóry w wyniku stosowania depilacji laserem.
/ 23.04.2021 10:41
depilacja laserowa czy jest bezpieczna dla zdrowia fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym jest depilacja laserowa?
  2. Bezpieczeństwo depilacji laserowej
  3. Depilacja laserowa a oparzenia
  4. Depilacja laserowa a rak
  5. Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest zabiegiem kosmetycznym polegającym na usunięciu niechcianego owłosienia za pomocą silnego lasera lub intensywnego światła impulsowego (IPL). Uznawana jest również za zabieg medyczny, który może być stosowany w leczeniu hirsutyzmu, czyli nadmiernego porostu włosów u kobiet.

Ten rodzaj depilacji stosuje się do wielu obszarów ciała takich jak nogi, okolice bikini, plecy, klaka piersiowa, pachy, ramiona i twarz. 

Światło laserowe uszkadza mieszki włosowe w skórze, hamując wzrost włosa. Działa wybiórczo, ponieważ jest absorbowane przez barwnik wchodzący w skład włosa. Dlatego depilacja laserowa jest najskuteczniejsze w przypadku jasnej karnacji i ciemnego włosa.

Bezpieczeństwo depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym, jeśli jest przeprowadzana w sposób prawidłowy, zgodnie z zaleceniami. Najlepiej, gdyby zabieg wykonywała osoba doświadczona i wykwalifikowana.

Według przeglądu prac na temat skutków depilacji laserowej, opublikowanego w Lasers in Medical Science, ogólna częstość występowania działań niepożądanych po depilacji laserowej wydaje się być niska, z bardzo rzadkimi trwałymi następstwami.

Głównymi skutkami ubocznymi depilacji laserowej są zmiany pigmentacyjne (jasne lub ciemne plamki na skórze), szczególnie u osób z ciemniejszym typem skóry. A także podrażnienia skóry (zaczerwienienie, obrzęk, dyskomfort). Większość skutków ubocznych depilacji laserowej jest krótkotrwała i przemijająca.

Przeczytaj też: Co oznaczają plamy wątrobowe? Diagnostyka i leczenie plam starczych

Depilacja laserowa a oparzenia

Depilacja laserowa może powodować podrażnienia skóry, ból i pieczenie, a także zaczerwienie. Przeważnie takie dolegliwości utrzymują się krótko i ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Bardzo rzadko depilacja laserowa skutkuje powstaniem poważniejszych oparzeń, bąbli, pęcherzy, strupów czy blizn. 

Aby zapobiec zaczerwienieniu i obrzękom skóry związanym z zastosowaniem depilacji laserowej, odradzane jest opalanie się przed zabiegiem i po zabiegu. Ponadto ryzyko oparzenia jest większe, gdy występuje mały kontrast między kolorem skóry a owłosienia. Jednak coraz częściej dzięki postępowi technologii osoby z ciemną karnacją mogą bezpieczniej korzystać z depilacji laserowej.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na oparzenia - jak uśmierzyć ból? (zioła, rośliny lecznicze)

Depilacja laserowa a rak

Stosowanie światła laserowego bezpośrednio na skórę budzi obawy dotyczące powstawania raka skóry. Nie ma jednak dowodów na to, aby depilacja laserowa powodowała nowotwory skóry.

Według analizy opublikowanej w Lasers in Medical Science” stosowane długości fal w systemach IPL nie mają właściwości kancerogennych. Nie udowodniono również, aby używanie typowych urządzeń wykorzystujących laser, wiązało się z rozwojem czerniaka, czyli najgroźniejszego nowotworu skóry.  

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Ta forma usuwania owłosienia nie jest przeznaczona dla wszystkich osób. Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są: 

  • ciąża i karmienie piersią,
  • przyjmowanie leków lub ziół światłouczulających,
  • nowotwory,
  • infekcje w obrębie planowanej depilacji,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • choroby skóry,
  • padaczka (impulsy światła mogą wywołać atak epilepsji).

Depilacja laserowa nie jest również dedykowana wszystkim typom skóry. Skuteczność zabiegu jest niższa w przypadku bardzo ciemnej karnacji lub opalenizny, a także jasnych włosów (blond, siwych, rudych). Z tego powodu ciemny kolor skóry jest również przeciwwskazaniem do zabiegu.

Przeczytaj też: Leki a opalanie. Których substancji unikać, gdy świeci słońce?

Źródła:
Laser hair removal, www.nhs.uk,
S. Lim, S. Lanigan, A review of the adverse effects of laser hair removal, doi: 10.1007/s10103-006-0377-y,
J. Caerwyn i inni, Lasers and intense pulsed light (IPL) association with cancerous lesions, doi: 10.1007/s10103-017-2310-y.

Czytaj także:
Maści na oparzenia. Czym smarować poparzenie, a czego unikać?
Domowe i apteczne sposoby na oparzenia słoneczne. Komentarz eksperta
Domowe sposoby na swędzenie skóry – 5 skutecznych metod
Jak pozbyć się pajączków na nogach? Najskuteczniejsze sposoby na naczynka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA