Dychawica oskrzelowa – Astma bronchiale
Astma to przewlekły stan zapalny oskrzeli, który przebiega z ich zwężeniem, na skutek skurczu lub obrzęku i nadprodukcją śluzu oskrzelowego. Każdy z nas zapewne wie jak wygląda napad astmy. Przeraźliwy, nie raz piejący kaszel, okropna duszność, jakby „coś siedziało w płucach”, charczenie, strach w oczach, sina twarz... Taki napad może się przedłużać nawet do kilku dni i wtedy mamy do czynienia ze stanem astmatycznym. Okresy między napadami są bezobjawowe. Czynnikami wywołującymi napad jest zmiana składu powietrza, stres, alergie, zimnie powietrze i leki. Terapia zależy od ciężkości choroby. Objawowo podaje się wziewne glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów.
Jak pomóc osobie z napadem astmy?
- pomóc w przybraniu pozycji ułatwiającej oddychanie: siedząca, z pochyleniem do przodu i podparciem
- pomóc w podaniu leków, które astmatyk ma zawsze przy sobie
- poluzować uciskającą odzież
- zapewnić dostęp świeżego powietrza i przestrzeń
- zapewnić spokój i odizolowanie od gapiów
- zaproponować poinformowanie rodziny o zaistniałej sytuacji
- wezwać lekarza na życzenie pacjenta, bądź w przypadku przedłużania się ataku
Alergia jest coraz częściej spotykanym schorzeniem u ludzi. Czynnikami które ją wywołują są przeróżne alergeny – substancje uczulające. Mogą nimi być: pyłki roślinne, jady zwierząt i owadów, odchody roztoczy, sierść zwierząt, składniki pokarmowe (np. białko jaja kurzego, kazeina z mleka, węglowodany), leki, tkaniny itd. Objawy mogą być przeróżne: swędzące, czerwonawe, łuszczące się zmiany skórne, obrzęk błon śluzowych, kichanie,wodnisty katar, łzawienie i uczucie swędzenia w oczach, kaszel oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego, w postaci bólów brzucha, nudności, wymiotów i biegunki. W ciężkich sytuacjach może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny, będący stanem zagrożenia życia, wymagającym hospitalizacji. Każdy alergen trzeba zidentyfikować, wykonując specyficzne testy. Alergia może pojawić się w każdym wieku.
Jak zapobiegać reakcjom uczuleniowym?
Trzeba eliminować substancje uczulające ze środowiska alergika, poprzez:
- higienę otoczenia
- pranie odzieży w środkach hipoalergicznych
- noszenie luźnej, bawełnianej odzieży
- unikanie kontaktu ze zwierzętami, roślinami
- pójście na spacer zaraz po deszczu
- eliminacja z jadłospisu produktów zawierających substancje uczulające lub zaopatrzenie w analogi, np. zamiast mleka krowiego, mleko sojowe
- przestrzeganie diety hipoalergicznej u niemowląt
- stosowanie kosmetyków hipoalergicznych
Katarzyna Ziaja
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!