3 tydzień ciąży

Już w chwili zapłodnienia zostaje ustalona płeć dziecka /fot. Shutterstock
To początek życia Twojego dziecka. Pierwszego dnia 3 tygodnia ciąży dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Powstaje pierwsza komórka nowego unikalnego organizmu, który będzie miał cechy zarówno obojga rodziców, jak i swoje indywidualne. W tym czasie komórka rozpoczyna swoją wędrówkę do macicy nieustannie się dzieląc.
Już w chwili zapłodnienia zostaje ustalona płeć dziecka /fot. Shutterstock

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi w górnej części jajowodu. Docierają tam tylko najsilniejsze z milionów plemników zawartych w nasieniu. Ale zwycięzca może być tylko 1. Wyłącznie jeden plemnik dostaje się do wnętrza komórki jajowej. Wówczas materiał genetyczny pochodzący od ojca i matki łączy się w jedną całość.

Teraz też zostaje ustalona płeć dziecka. W komórkach jajowych zawsze znajduje się chromosom płciowy X. Plemniki natomiast mogą zawierać chromosom X lub Y. Jeżeli do komórki dotrze plemnik z chromosomem X urodzi się dziewczynka, natomiast po połączeniu z plemnikiem mającym chromosom Y – chłopiec. Pierwszą komórkę nowego organizmu nazywamy zygotą.

Pierwsze podziały i wędrówka do macicy

Pierwszy podział pierwszej komórki naszego dziecka ma miejsce około 30 godzin od zapłodnienia. Powstają wówczas 2 identyczne komórki (blastomery). Wyniku kolejnych podziałów ilość komórek się zwiększa. Kiedy embrion składa się z 12-16 komórek, przyjmuje kulisty kształt i nazywamy go morulą (ponieważ przypomina owoc morwy). Następnie przechodzi w stadium blastocysty. W połowie 3 tygodnia ciąży z tego skupiska komórek wyodrębnia się część, która utworzy zarodek oraz partie, z których powstaną błony płodowe i łożysko.

Po pierwszych podziałach rozpoczyna się wędrówka przez jajowód w stronę macicy. W końcu to tam mały człowiek będzie się rozwijał przez najbliższych kilka miesięcy.

Polecamy: Twój mężczyzna przy porodzie

Jakie są objawy ciąży?

W 3 tygodniu ciąży, czyli tuż po zapłodnieniu nie odczuwa się właściwie żadnych objawów ciąży. Dziecko jest zbyt małe, aby dawało o sobie znać. W tym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo poronienia. Większość ciąż zostaje utraconych właśnie w okresie przedimplantacyjnym (przed zagnieżdżeniem się zarodka w macicy). Dlatego według polskiego prawa ciąża zaczyna się od chwili implantacji embrionu w ścianie macicy.

Czytaj więcej: Czy jestem w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA