5 tydzień ciąży

Podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie pacjentki / fot. Shutterstock
W 5 tygodniu ciąży zwykle zyskujesz pewność, że nosisz w sobie dziecko. Miesiączka się nie pojawiła i zaczynasz odczuwać pierwsze dolegliwości związane z ciążą. Natomiast zarodek intensywnie się rozwija.
Podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie pacjentki / fot. Shutterstock

Jak rozwija się dziecko w 4 tygodniu?

W tym tygodniu rozwija się trzeci listek zarodkowy – mezoderma, która da początek mięśniom, kościom, tkance łącznej oraz krwi i większości narządów układu moczowo-płciowego. Tworzy się też oś zarodka – struna grzbietowa. Dookoła tej struktury w przyszłości powstanie kręgosłup. Z tarczy zarodkowej wyodrębniają się komórki, które w przyszłości utworzą cewę nerwową. Najpierw nad struną grzbietową powstaje płytka nerwowa. Brzegi płytki nerwowej unoszą się ku górze, tworząc rynienkę nerwową.

W 21 dniu życia rynienka zamyka się formując cewę nerwową. W przyszłości z jej przedniej części powstanie mózg, natomiast tył utworzy rdzeń kręgowy. Jeżeli ten proces zostanie zakłócony, rozwijają się bardzo ciężkie wady ośrodkowego układu nerwowego. Możesz im zapobiegać przyjmując codziennie 0,4 mg kwasu foliowego na 3 miesiące przed zajściem w ciążę oraz w I trymestrze.

Zarodek powoli przestaje być kulisty. Przybiera wydłużony kształt z szeroką częścią głowową i wąską ogonową. Część głowowa rozwija się szybciej. Wyodrębniają się grupy komórek, które utworzą najważniejsze narządy – serce, mózg, kręgosłup.

Polecamy: Poród w wodzie

W połowie 5 tygodnia ciąży powstaje zawiązek serca. Niedługo będzie można je zobaczyć w USG i posłuchać jak bije.

21 dnia po zapłodnieniu komórki, które w przyszłości utworzą łożysko łączą się ostatecznie z naczyniami macicy. Od tej pory odżywianie zachodzi wyłącznie poprzez krew. W szypule łączącej zarodek z kosmkami przyszłego łożyska znajdują się już 2 naczynia pępowinowe.

W 5 tygodniu ciąży dziecko ma już 2 mm i widoczny podział na głowę i tylną część ciała.

Objawy ciąży w 5 tygodniu

Na początku 5 tygodnia nareszcie możesz potwierdzić, że jesteś w ciąży. Testy ciążowe w większości przypadków wypadają dodatnio. To dlatego, że stężenie hCG (hormonu produkowanego przez zarodek po zagnieżdżeniu w macicy) jest już odpowiednio wysokie.

Teraz zaczyna się trudny okres dla przyszłej mamy. Nasilają się objawy wczesnej ciąży. Pojawiają się nudności i wymioty. Natomiast wyraźnie powiększone piersi bolą i są wrażliwe na dotyk.

Czytaj też: Ciąża - kiedy do ginekologa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA