6 zdrowotnych zalet olejku z geranium

Olejek z geranium ceni się nie tylko ze względu na walory zapachowe, ale głównie za właściwości zdrowotne! Zobaczcie 6 zalet tej cudownej roślinnej mikstury!
Marta Wilczkowska / 20.10.2014 08:44

Większość z nas nigdy nie słyszała o zdrowotnych właściwościach olejku z tej popularnej rośliny doniczkowej. A szkoda, bo ma on nie tylko wspaniałe walory zapachowe, ale też pozytywny wpływ na zdrowie. Poznaj 6 zdrowotnych właściwości olejku z geranium!

4 zdrowotne zalety olejku z geranium

fot. Fotolia

Olejek z geranium może być stosowany podczas masażu, jako dodatek do aromatycznej kąpieli lub w kominkach aromaterapeutycznych. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać!

1. Działa antybakteryjne i przeciwgrzybiczo

Dzięki zawartości olejku eterycznego, inhalacje z olejku ziela geranium świetnie sprawdzają się w walce z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Jego antyseptyczne właściwości przydają się szczególnie w leczeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok. Równie pomocne bywa w leczeniu objawów infekcji skórnych, np. łupierzu, trądziku, opryszczki czy egzemy.

2. Leczy blizny

Olejek z geranium poprawia krążenie krwi i pigmentację skóry, przez co sprawia, że blizny stopniowo zaczynają blednąć. Regularne wcieranie olejku z geranium (najlepiej w połączeniu z olejkiem z kokosa) przyczynia się do szybszego gojenia się blizn, a nawet całkowitego ich zniknięcia.

3. Reguluje krążenie krwi i wspomaga jej krzepnięcie.

Olejek geraniowy przyczynia się do obkurczenia uszkodzonych naczyń krwionośnych oraz zwiększa zdolność krwi do koagulacji, dzięki czemu przyspiesza proces krzepnięcia krwi. Pomaga też regulować krążenie krwi, a niektóre źródła podają, że inhalacje z olejku geraniowego pomagają też obniżać jej ciśnienie.

4. Działa diuretycznie

Jako naturalny diuretyk, wspomaga gospodarkę wodną organizmu oraz pomaga w procesie jego detoksykacji. Właściwości diuretyczne olejku z geranium są szczególnie przydatne przy łagodzeniu obrzęków (powstałych np. na skutek gromadzenia się wody przed mentruacją).

5. Zmniejsza bóle reumatyczne

Okłady z olejku geraniowego przykładane na miejsca dotknięte reumatoidalnym zapaleniem stawów pomagają łagodzić ból towarzyszący tej chorobie. W przypadku bólów reumatycznych, skuteczna może być także terapią nalewką z geranium. Wcierana w skórę działa rozgrzewająco, przynosząc ulgę w bólu.

6. Działa antydepresyjnie

Dzięki swoim właściwościom antydepresyjnym, olejek z geranium pomaga łagodzić stany lękowe i napięcie nerwowe, a także towarzyszące im często bóle neuralgiczne. Jest też skutecznym środkiem niwelującym wahania emocjonalne, które mogą pojawiać się w okresie menopauzy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!