Z higieną za pan brat
Jak często wymieniasz szczoteczkę do zębów? W jakiej śpisz pościeli? Jak często czyścisz w domu klamki, pilota do telewizora czy klawiaturę komputera? Kto by pomyślał, że tak – wydawać by się mogło błahe – aspekty codzienności wpływają na nasze zdrowie.
A to, że wpływają, wiemy na pewno – nie tylko na stan naszego organizmu, ale też na to, jak często chorujemy i jakie jest nasze samopoczucie.
Zebrałyśmy kilka błędów higienicznych, które wiele z nas popełnia nieświadomie, a którym warto przyjrzeć się bliżej i je wyeliminować. Sprawdziłyśmy, dlaczego są złe, jak im zapobiegać i co robić zamiast. Zobaczcie w galerii.
Polecamy:
Jak często trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów?
Jak leczy się zakażenie bakterią E.coli?
1. Zapominanie o wymianie szczoteczki do zębów
Jeśli jesteś jedną z tych osób, która wymienia szczoteczkę do zębów dopiero wtedy, gdy nie ma ona już prawie włosia, a to, które jeszcze z niej sterczy, odgięte jest pod kątem 90⁰ i ma dziwny kolor, to wiedz, że robisz to zdecydowanie za rzadko. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2-3 miesiące, ponieważ zbierają się na niej bakterie, które następnie wprowadzamy do jamy ustnej…
2. Obgryzanie paznokci jako forma radzenia sobie ze stresem
Ten zgubny nawyk nie tylko nie uwolni cię od złych emocji, ale może też doprowadzić do zakażenia, trwałego zniekształcenia płytki paznokci, a nawet zniekształcenia szczęki, uszkodzenia dziąseł i zębów. Czynność ta zwiększa też ryzyko zanokcicy (zastrzału). Obgryzania paznokci warto się więc oduczyć – pomogą nam w tym m.in. specjalne preparaty, które można kupić w aptece, a także obcinanie paznokci na krótko.
3. Nieczyszczenie przedmiotów codziennego użytku
Są takie przedmioty, które otaczają nas na co dzień, ale pomimo tego, że dotykamy ich wiele razy dziennie, zapominamy o ich regularnym czyszczeniu. To błąd, ponieważ to właśnie na nich zbiera się najwięcej bakterii. O jakich rzeczach mowa? Przede wszystkim o telefonach, klamkach, klawiaturze i myszce komputerowej, dzwonkach do drzwi czy pilotach do telewizora.
4. Używanie patyczków do czyszczenia uszu
Chcesz wyczyścić uszy? Kup w aptece specjalny spray, który rozpuszcza woskowinę. Zgodnie z tym, co mówią specjaliści, patyczki z watą nadają się bowiem jedynie do czyszczenia zewnętrznej części ucha – włożone za głęboko mogą zrobić nam krzywdę i zamiast wyczyścić ucho, wepchnąć woskowinę jeszcze dalej. Nie polecamy!
5. Niemycie rąk po wyjściu z toalety
Wiemy, że dla wielu osób to brzmi jak strata czasu i zupełnie niepotrzebna czynność, ale tak, mycie rąk po wyjściu z ubikacji to konieczność i najprostszy sposób, by nie nabawić się groźnych chorób. Szczególnie, jeśli korzystamy z toalety publicznej.
6. Zbyt krótkie obcinanie paznokci u stóp
Jeśli będziemy za krótko obcinać paznokcie, pod wpływem nacisku przy chodzeniu mogą zacząć wrastać. Dlatego lepiej jest obcinać paznokcie nie za blisko skóry i „na prosto”, a nie „na okrągło”.
7. Spanie w bawełnianej pościeli
Wiemy, to brzmi dziwnie, ale od lat specjaliści zaznaczają, że taka pościel przyspiesza powstawania zmarszczek, niszczy włosy i wpływa na wysuszenie skóry. Lepiej jest wybrać pościel jedwabną, która świetnie sprawdzi się szczególnie latem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!