„Farmakoterapia” tłustego czwartku

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Pączuszki z nadzieniem różanym, adwokatowym, śmietankowym czy z marmoladą, do tego złociste, chrupiące faworki, sprószone cukrem pudrem i jeszcze inne słodkości...
/ 19.02.2009 08:38
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Pączuszki z nadzieniem różanym, adwokatowym, śmietankowym czy z marmoladą, do tego złociste, chrupiące faworki, sprószone cukrem pudrem i jeszcze inne słodkości...

Tłusty czwartek można potraktować jako święto objadania się. Wszelkie kulinarne występki będą nam odpuszczone, ale czy nie ucierpi na tym nasz organizm? Po całym dniu zajadania się słodkimi smakołykami niejednokrotnie pojawiają się problemy typu uczucie pełności, czy wzdęcie brzucha.

„Farmakoterapia” tłustego czwartku

Z tego typu dolegliwościami można poradzić sobie samemu. Pomocne będzie wyjście na spacer, delikatne głaskanie brzucha, czy też ciepły okład np. żelowy lub termofor. Jednak nie zawsze mogą one okazać się skuteczne, co z kolei może uruchomić dalszą linię walki z dolegliwościami w postaci wypicia:
  • naparu z czarnej herbaty, który reguluje pracę układu pokarmowego, pozytywnie wpływa na funkcje wątroby, a dzięki zawartej w nim kofeinie – lekko pobudza organizm.
  • naparu z dziurawca, który wzmacnia pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, przez co dochodzi do zwiększonego wytwarzania żółci, która rozbija tłuszcze na drobne cząsteczki w celu ich łatwiejszego przyswojenia. Dziurawiec jest zalecany do łagodzenia zgagi.
  • naparu z mięty, pobudzającego wydzielanie soku żołądkowego i żółci, które ułatwiają trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Mięta wspomaga również pracę jelit i działa wiatropędnie. Jednakże nie należy jej stosować w przypadku zgagi.
  • naparu herbatki Verdina Fix, zawierającej miętę, owoc kolendry, kminku, dzikiej róży, liść palczatki cytrynowej i herba. Działa ona wspomagająco na trawienie i pracę wątroby oraz reguluje naturalną pracę jelit.
  • kieliszka nalewki z orzecha włoskiego, która zbawiennie wpływa na dolegliwości żołądkowe.
  • roztworu wodnego „kropli żołądkowych”, stanowiących kompozycję nalewek ziołowych (z kozłka lekarskiego, mięty pieprzowej, dziurawca ), nalewki gorzkiej, które wspomagają wydzielanie soku żołądkowego, pracę jelit oraz niwelują wzdęcia. Zawierają także inne substancje lecznicze: przeciwbólowy aminofenazon i lekko uspokajająco – nasenny allobarbital.
Pomocne mogą okazać się środki w formie tabletek:
  • Rapacholin C (Herbapol), zawierający suchy wyciąg z czarnej rzodkwi z węglem leczniczym, suchy wyciąg z karczochów, kwas dehydrochlorowy i olejek miętowy. Działa bezpośrednio na wątrobę, zwiększając i pobudzając tworzenie się żółci. Wpływa także protekcyjnie na ten narząd, pobudza pracę jelit i działa rozkurczowo. Łagodzi nudności, bóle brzucha, odbijania, wzdęcia i zaparcia.
  • Verdin (US Pharmacia ) który zawiera wyciągi z następujących roślin: ostropestu plamistego, ostryża (kurkumy) długiego i olejek miętowy. Wspomaga pracę wątroby i trawienie tłuszczów (wydzielanie żółci) oraz działa na nią ochronnie. Łagodzi dyskomfort po spożyciu ciężkostrawnych posiłków
  • Espumisan (np. Berlin Chemie) to powszechnie znany i stosowany środek niwelujący wzdęcia.
Jednakże nie zapominajmy, iż lekiem na wszystko jest umiar. Nie będzie konieczne sięganie po wyżej wymienione preparaty jeżeli np. tłusty czwartek uczcimy symbolicznie, kawą z pączkiem czy chrustem. Zatem, zdrowego tłustego czwartku!

Źródła:
www.herbapol.pl
www.przychodnia.pl
www.aptekaotc.pl

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA