Alergia ewoluuje

Jak dochodzi do powstania alergii na pyłki?/fot. Fotolia
Pojawił się nowy obraz alergii sezonowej, do tej pory występujący w chorobach wirusowych o wysokim stopniu mutacji, takich jak grypa. Teraz jednak wiele osób zaczyna zgłaszać się do lekarzy z dziwnymi objawami, które prawdopodobnie wynikają z alergii. Być może dokonuje się zmiana obrazu alergii wziewnej.
/ 07.08.2012 14:47
Jak dochodzi do powstania alergii na pyłki?/fot. Fotolia

Na czym polega zmiana obrazu choroby?

W przypadku chorób zakaźnych zmiana obrazu choroby wynika z ewolucji samego patogenu, najczęściej wirusa. Wirus dokonuje mutacji, układ odpornościowy uznaje go za nowy patogen, dochodzi do nowej reakcji i pojawiają się nowe objawy zakażenia.

Sprawa nie jest tak prosta z alergią. Odpowiedź układu immunologicznego jest wywoływana przez kontakt z alergenem. Gdyby jednak alergeny się zmieniły, jest szansa, że nie byłoby alergii. Czy mamy zatem wyobrazić sobie, że zmieniły się pyłki wszystkich drzew i krzewów?

Przeziębienie czy alergia?

Od kwietnia, a więc od początku okresu pylenia, pojawiło się wiele chorych na „dziwne przeziębienie”. Przeziębienie to nie wyglądało klasycznie. Wśród objawów dominowało rozbicie, czasem stan podgorączkowy, złe samopoczucie, ból mięśni i stawów oraz nieżyt nosa.

Dla alergii sezonowej charakterystyczne jest natomiast występowanie kataru, łzawienia, kichania, nieżytu nosa, świądu skóry i błon śluzowych oraz uczucie rozbicia.

Sami chorzy, którzy byli przygotowani na coroczną alergię mówili, że czują się dziwnie i chyba są przeziębieni. Większość była tak też początkowo leczona. Leki objawowe i leżenie w łóżku pomagały, jednak nieznacznie. Dopiero podjęcie leczenia takiego, jak w alergii znosiło wszystkie objawy. Wtedy pojawiło się przypuszczenie, że „dziwne przeziębienie” jest tak naprawdę alergią o innym niż zazwyczaj przebiegu.

Zobacz także: Czym jest alergia wziewna?

Jak radzić sobie z sezonową alergią?

Pojawia się pytanie, jak radzić sobie z tym nowym zjawiskiem? Czy każde przeziębienie u alergika należy leczyć jak alergię? Nie można także zapomnieć, że obie choroby mogą się na siebie nakładać.

Obecnie zauważa się rozszerzenie okresu zachorowania na przeziębienie i grypę. Zimna i deszczowa wiosna sprzyja takim zakażeniom, dlatego najrozsądniej jest podjąć profilaktyczne leczenie przeciwalergicznie już od samego okresu pylenia. Nie czekajmy aż pojawią się pierwsze objawy, tylko zapobiegajmy ich powstawaniu. Poza tym dobra kontrola alergii zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby zakaźne.

Polecamy: Co alergik powinien wiedzieć o kalendarzu pyleń?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA