Alergia na sierść zwierząt - tak naprawdę uczula coś innego

alergia na sierść fot. Fotolia
Okazuje się, że za alergię na zwierzaka odpowiedzialne są... białka. Gdzie się znajdują i jak się przed nimi uchronić?
Marta Słupska / 24.10.2016 14:11
alergia na sierść fot. Fotolia

Jak wynika z badań TNS, prawie połowa Polaków w swoich domach posiada zwierzaka. Stają się one częścią rodziny. Jak się okazuje, co dziesiąta osoba może reagować alergicznie na ich obecność w domu. Objawy alergii na naszych czworonożnych przyjaciół mogą nasilać się jesienią, gdy rzadziej wietrzymy mieszkania, a kaloryfery rozkręcamy coraz mocniej. Jak zatem poradzić sobie z objawami alergii, żyjąc pod jednym dachem z pupilem?

Zwierzę w domu alergika 

Od śliny zwierzaka do naszych ust, czyli co i jak nas uczula?

To, co najczęściej wywołuje reakcje alergiczne, to białka znajdujące się w składzie naskórka zwierzaków, ich moczu i ślinie. W domu, w którym mieszka futrzak, znajdują się wysuszone cząstki jego śliny, które obecne są na dywanach, kanapach i posłaniach. Wraz z ruchem powietrza przenoszą się na nasze ubrania, dywany i ręce, a później do naszego układu oddechowego, wywołując reakcję alergiczną.

Nie wiesz jak twoje dziecko zareaguje na psa lub kota? Jest sposób, aby się o tym przekonać. Odwiedźcie hodowcę danej rasy psów lub kotów. Spędźcie trochę czasu w ich otoczeniu. Obserwuj reakcję organizmu dziecka. Jeśli pojawi się katar, pokrzywka, swędzenie oczu lub kichanie, to znak, że dziecko może mieć alergię.

Jakie zasady wprowadzić?

Walka z objawami alergii będzie skuteczniejsza, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad.   Warto konsekwentnie ich przestrzegać.

  • Podziel waszą przestrzeń w domu na strefy – twoja sypialnia i łóżko dziecka to miejsca, do których pupil absolutnie nie ma wstępu.
  • Po każdej zabawie, spacerze, dotykaniu obroży czy miski pupila dokładnie umyj ręce.
  • Podczas zabawy nie pozwalaj, aby zwierzak lizał twarz twoją lub dziecka.
  • Polub sprzątanie. Odkurzanie i mycie podłóg powinno stać się twoim codziennym nawykiem.
  • Zlikwiduj wszystkie „kurzołapy”, czyli puszyste dywany, ciężkie zasłony. Ograniczy to osadzanie się sierści i roztoczy kurzu domowego, które odżywiają się naskórkiem zwierząt.
  • Często sprzątaj legowisko czworonożnego przyjaciela. Wybierz takie, które można prać w pralce w temperaturach powyżej 60 stopni.

Jak radzić sobie z alergią, mając w domu zwierzaka?

Nie oszukujmy się, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować alergenów z naszego otoczenia. Nawet poprzez częste pranie i sprzątanie. To, co może nam pomóc, to leki antyhistaminowe łagodzące objawy alergii.

Warto pamiętać o tym, aby wybierać leki najnowszej generacji, na przykład z zawartością desloratadyny, która blokuje receptory histaminowe w organizmie. Wygodna formuła tabletki rozpuszczającej się na języku nie wymaga popijania. To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na spadek formy, a cenią sobie również wygodę stosowania leku (taką tabletkę można przyjąć w każdym miejscu, w każdej sytuacji). Istotną cechą desloratadyny jest to, że nie powoduje spadku koncentracji i senności. Nie wpływa więc na naszą aktywność i możliwości intelektualne w pracy, szkole i domu. 

Czy kupić dziecku zwierzaka? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA