Astma – podstawowa wiedza na temat choroby

Astma jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Podczas jej przebiegu dochodzi do częściowego i odwracalnego zwężenia (obturacji) dróg oddechowych, zwłaszcza oskrzeli – stąd nazwy: astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa [Astma bronchiale].
/ 02.01.2009 17:25
Astma jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Podczas jej przebiegu dochodzi do częściowego i odwracalnego zwężenia (obturacji) dróg oddechowych, zwłaszcza oskrzeli – stąd nazwy: astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa [Astma bronchiale].

Można wyróżnić kilka rodzajów astmy, takie jak: alergiczna, aspirynowa, niealergiczna, sporadyczna i przewlekła.

Astma –  podstawowa wiedza na temat choroby

Astma alergiczna
Zazwyczaj się rozpoczyna przed 40 rokiem życia, głównie w dzieciństwie. Towarzyszy jej alergia (katar sienny, wyprysk, pokrzywka). Często są dodatnie wyniki testów skórnych na popularne alergeny i/lub wzrost ilości przeciwciał Ig E specyficznych we krwi (oznacza się je, gdy z różnych przyczyn nie można wykonać testów skórnych).

Astma niealergiczna

Czynnika powodującego napad astmy nie można ustalić. Testy skórne często bywają ujemne. Głównymi przyczynami tej astmy są zakażenia bakteryjne i wirusowe. Choroba ujawnia się po 35 roku życia i ma gorsze rokowanie niż astma alergiczna.

Astma aspirynowa
Jej przyczyną jest stosowanie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny). Częściej jest spotykana u kobiet niż u mężczyzn. Początek bywa niezauważalny. Manifestuje się początkowo przewlekłym katarem, który trwa od kilku do kilkunastu lat. Pojawiają się także polipy nosa u ¾ chorych, co może się ujawniać w chrapaniu i trudnościach w oddychaniu. Po przyjęciu tabletki rozwija się napad astmy.
Takie same napady jak po aspirynie mogą występować przy przyjęciu:
Indometacyny
– to niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany (NLPZ) w leczeniu mocnych bólów kostnych, reumatycznych i ostrych gorączek
Ibuprofenu
– również jest to NLPZ, powszechnie stosowany w walce z bólem np. zębów, menstruacyjnym, głowy. Znany pod nazwami: Ibuprom, Ibum, Nurofen
Ketoprofenu – NLPZ, znany pod nazwą: Ketonal, Profenid, Voltaren; stosowany w leczeniu bólów pozabiegowych, pourazowych, bolesnych miesiączkach
Naproksenu
– należącego do NLPZ. Działający przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Stosowany najczęściej w leczeniu bólów pleców np. zapalenie korzonków
Diklofenaku
– bardzo mocny NLPZ. Stosowany w terapii zesztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa, bólów reumatycznych i innych mocnych zespołów bólowych kręgosłupa. Uszkadza wątrobę.

Czynnikami ryzyka astmy są także:
  • występowanie rodzinne
  • alergie, alergeny
  • płeć żeńska
  • rasa czarna
  • dym papierosowy i zanieczyszczenie powietrza
  • zakażenia układu oddechowego i nadreaktywność oskrzeli
  • otyłość
Objawy astmy:
  • Napadowa duszność – nagła, przeplatana okresami przerwy
  • świszczący oddech z furczeniami
  • suchy, napadowy, męczący, bolesny kaszel
  • objawy specyficzne dla danej alergii
  • pozycja pochylona do przodu z podparciem na rękach (tzw pozycja ortopnoe) z uruchomieniem dodatkowych mięśni oddechowych
  • wydłużony wydech
  • w okresach przerw można nie zauważyć objawów
Stopnie ciężkości astmy
  • Postać lekka - napady więcej niż 3 razy na tydzień
  • Postać średnio ciężka - kilka razy w ciągu dnia i nocy
  • Postać ciężka - napady występują stale, bardzo często się powtarzają

Lekarz rozpoznaje astmę na podstawie wywiadu dotyczącego objawów choroby i występowania alergii (testy), badania czynnościowego płuc np. spirometria, PEF, badania przedmiotowego, a także pozytywnego wyniku testu prowokacyjnego.

Pierwsza pomoc w napadzie astmy, udzielana przez osoby przypadkowe – czyli np. Ciebie :)
  1. Zapewnienie dostępu świeżego powietrza
  2. Ułożenie chorego w pozycji siedzącej 
  3. Rozpięcie uciskającej odzieży
  4. Podanie choremu jego leków – astmatyk/alergik ma je zazwyczaj przy sobie
  5. Wezwanie Pogotowia Ratunkowego
  6. Uspakajanie chorego
  7. Gotowość do resuscytacji w razie zaniku oddechu chorego

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA