Specjalista najpierw zajrzy ci do uszu (posłuży się przy tym wziernikiem z lupą i lampką – tzw. otoskopem). Potem może np. sprawdzić, czy słyszysz, jak do ciebie szepcze albo posługuje się stroikiem (małym metalowym urządzeniem wydającym dźwięk przy uderzeniu). W razie potrzeby skieruje cię na audiometrię.
Testy słuchu odbywają się w wyciszonym pomieszczeniu. Nie musisz się do nich przygotowywać. Weź tylko (jeśli masz) wyniki poprzednich badań i zarezerwuj sobie kilkadziesiąt minut. W tym czasie audiogram (urządzenie do badania słuchu) będzie emitował sygnały o różnej częstotliwości. Dotrą one do ciebie za pośrednictwem słuchawek. Za każdym razem, gdy usłyszysz dźwięk, dasz znać ręką lub wciśniesz przycisk. Audiogram zarejestruje te reakcje i przedstawi je na wykresie. Na jego podstawie lekarz oceni twój zakres słuchu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!