Ze względu na profilaktyczną opiekę zdrowotną nad kobietami ciężarnymi oraz wpływ tej opieki na przebieg i powodzenie ciąży ustalono wykaz profilaktycznych badań lekarskich i diagnostycznych, które powinny być bezwzględnie wykonane u kobiet w ciąży o przebiegu fizjologicznym.
Badania, które są wykonywane w okresie ciąży pozwalają na dokładną ocenę stanu zdrowia przyszłej mamusi, a co za tym idzie – zdrowie dziecka. Dzięki regularnym wizytom kontrolnym można wykryć ewentualne nieprawidłowości, które wcześnie stwierdzone, nie pociągają za sobą żadnych ważniejszych konsekwencji. Każda przyszła mama powinna aktywnie uczestniczyć w procesie rozwoju płodu. Warto pytać lekarza o cel przeprowadzonego badania. Lekarz czasami milczy po to aby niepotrzebnie nie niepokoić przyszłej mamy, ale kobieta ma prawo wiedzieć. Jeśli lekarz nie poda wyniku lub nie zinterpretuje go głośno, koniecznie spytaj go o diagnozę.
Pierwsza wizyta lekarska powinna mieć miejsce jak najwcześniej, najpóźniej do 12 tygodnia ciąży. Większość lekarzy, uważa, że najlepszym czasem na wizytę jest okres między 6 a 9 tygodniem ciąży.
Częstość kolejnych badań lekarskich:
- do 32 tygodnia ciąży – co 4 tygodnie,
- od 33 do 36 tygodnia ciąży – co 2 tygodnie,
- powyżej 36 tygodnia ciąży – co 1 tydzień.
Rodzaj i częstość wykonywanych badań laboratoryjnych:
- morfologia krwi – co 1 miesiąc,
- badanie ogólne moczu – co 1 miesiąc,
- grupa krwi i czynnik Rh
Jeśli kobieta ma czynnik Rh-, należy wykonać badanie serologiczne POC – pośredni odczyn Coombsa. Jeśli ojciec dziecka ma czynnik Rh+ badanie POC należy powtórzyć 3 razy tzn. pierwsze badanie między 14 a 16 tygodniem i dalej co 6 tygodni.
- WR – po pierwszej wizycie,
- GC (czy jest dwoinka rzeżączki) i stopień czystości pochwy – po pierwszej wizycie,
- cytologia szyjki macicy – po pierwszej wizycie,
- USG – 3 razy w czasie ciąży,
- poziom glukozy we krwi na czczo – w I trymestrze ciąży,
- test obciążenia glukozą – miedzy 24-28 tygodniem u każdej ciężarnej,
- Hbs (antygen żółtaczki) – w III trymestrze ciąży.
Dodatkowo zaleca się wykonywanie badań:
- Określenie miana przeciwciał różyczkowych – najlepiej wykonać je jeszcze przed poczęciem,
- Określenie poziomu AFP między 16 a 18 tygodniem ciąży,
- Określenie IgG toksoplazmozy – warto wykonać badanie przed poczęciem.
Jeśli przyszła mama choruje na pewne schorzenia np. cukrzycę, choroby serca, nerek itp. o częstości badań lekarskich (specjalistycznych i diagnostycznych) decyduje lekarz prowadzący ciążę. Podobnie jest jeśli stwierdza się nieprawidłowości w rozwoju płodu.
Uprzejmie proszę wszystkie przyszłe mamy o regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne!!
Fręczko Celina, położna
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!