Badanie prostaty - dlaczego warto na nie namawiać?
Wyniki badania pokazują jednoznacznie, jaki wpływ na mężczyznę potrafi mieć kobieta, Tutaj pomocne okazują się być typowo kobiece techniki perswazji.
Sama co roku (od wielu lat) stosuję się do zaleceń ginekologa czyli poddaję się badaniom cytologicznym i badaniom USG piersi a co dwa trzy lata badaniom mammograficznym piersi. Uważam, że każdy kulturalny nowoczesny mężczyzna dba o swoje zdrowie tak, jak dba o zdrowie swojego samochodu. Chciałabym żebyśmy razem dożyli starości. Nie chcę żeby było za późno tak, jak w przypadku dwóch kolegów męża, których już nie ma wśród nas! Wystarczyło. Przebadał się i uniknęliśmy tragedii. Rak prostaty został wykryty na tyle wcześnie, że został zduszony w zarodku. Teraz jest pod kontrolą czyli musi co trzy miesiące powtarzać badanie PSA. Minęło trzy lata. Jest ok.
– mówi Joanna Damięcka, żona Macieja Damięckiego.
Badanie prostaty - jak namówić mężczyznę do badań?
Poniżej przedstawiamy krótki przegląd kobiecych trików. Lista 7 polecanych metod, została przygotowana przez eksperta kampanii „Prostata na lata” dr n. med. Mariolę Kosowicz - psychoonkologa klinicznego, Kierownika Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
- Kocham Ciebie i jesteś mi potrzebny - Mężczyźni chcą i potrzebują czuć się potrzebni, a nawet niezastąpieni w życiu swojej kobiety. Dlatego argument: „Twoje życie, zdrowie ma wpływ na moje życie, a więc dbając o mnie zadbaj o siebie” – może przekonać ich do wykonania badania.
- Nagroda - Niech nagrodą za wysiłek włożony w wykonanie badań będzie wspólnie spędzony czas. Mężczyzna na pewno doceni fakt, że chociaż nie przepadasz za tym, pójdziesz np. na mecz piłki nożnej lub paintball’a.
- Mów o swoich emocjach – Płacz i szantaż nie zawsze się sprawdzają, warto jednak otwarcie mówić o swoich obawach i lekach związanych z troską o zdrowie ukochanego.
- Chwal i wspieraj – W każdym mężczyźnie ukryty jest rycerz i zdobywca. Spraw, żeby Twój mąż lub partner miał okazję zabłysnąć i zyskać uznanie w Twoich oczach. Chwalić można wszystko: wygląd, umiejętności, pracę, poczucie humoru, sposób zachowania, niezależność. Doceń również swojego mężczyznę za odwagę za wykonanie badań profilaktycznych.
- Sojusze – Czasem warto udać się po pomoc do cennego źródła informacji, jakim są koledzy męża lub partnera. Z pewnością będą chcieli się wykazać i podpowiedzą skuteczną metodę perswazji. Namów też pozostałych członków rodziny, w tym dzieci, aby kochanego tatę zachęcały do dbania o swoje zdrowie.
- Bądź konsekwentna – Jak zdarta płyta przypominaj o umówieniu wizyty do lekarza. Rób to jednak z uczuciem i ciepłem: „Powtarzam to bez końca, bo Ciebie kocham i nie odpuszczę, aż pójdziesz i się zbadasz.”
- Tupnij nogą – Masz prawo okazać swoją złość i otwarcie powiedzieć o swoich obawach i potrzebach. Odpowiedzialny partner z pewnością to zrozumie. Możesz też podkreślić rolę intymnej sfery życia, która jest ważna dla pełni waszego związku. Dobra kondycja i dbałość o zdrowie powoli wam dłużej czerpać radość ze wspólnie spędzonych chwil.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!