Bezpieczne lato - kąpiel w morzu

Bezpieczne lato - Kąpiel w morzu

W ramach akcji bezpieczne lato, podpowiadamy, co robić, gdy oddalisz się zbyt daleko od brzegu.
/ 14.07.2009 16:48
Bezpieczne lato - kąpiel w morzu

Wyjeżdżając na urlop, nie myślisz o tym, że może przytrafić ci się coś złego. Ale niebezpieczne sytuacje mogą zaistnieć zawsze i w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego lepiej wcześniej się na nie przygotować. Gdy wiesz, co robić, nie grozi ci panika i masz duże szanse na wyjście cało z opresji. Podpowiemy ci m.in., jak przetrwać burzę w górach, porwanie przez morskie fale, konfrontację z niebezpiecznym psem. Ale także, jak poradzić sobie z dużo powszechniejszą biegunką w podróży i oparzeniem słonecznym.

Nad morzem najgroźniejsze są tzw. prądy wsteczne spowodowane przez załamujące się fale. Mają od kilku do kilkuset metrów szerokości i potrafią zepchnąć pływaka kilka kilometrów w głąb morza. Całe szczęście w Bałtyku dość rzadko się zdarzają.Nie staraj się desperacko walczyć z prądem, płynąc prosto do brzegu. Jeśli czujesz, że opadasz z sił, połóż się na plecach i pozwól się nieść falom, dopóki mięśnie nie odpoczną.
Gdy się uspokoisz, zacznij płynąć równolegle do plaży – w poprzek prądu. Gdy wydostaniesz się z niego (poczujesz, że fale już cię nie odpychają), możesz kierować się prosto w stronę lądu.Numery alarmowe!
112 OGÓLNY (policja, pogotowie, straż)
601 100 100 WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe)
601 100 300 TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!