Ból brzucha – kiedy nie należy go bagatelizować?

62% Polaków odczuwa bóle brzucha. Jakiego rodzaju są to bóle? Kiedy ból brzucha warto skonsultować z lekarzem?
/ 01.06.2015 16:28

ból brzucha

fot. Fotolia

62% Polaków cierpi z powodu bólu brzucha!

Aż 62% Polaków cierpi z powodu bólów brzucha, z czego 63% tej grupy stanowią kobiety, a 37% – mężczyźni. A powodów może być wiele – od zdrowotnych po te związane z naszym stanem emocjonalnym. Każdy ból brzucha ma inne przyczyny i skutki. Każdy człowiek w różny też sposób odczuwa i reaguje na ból.

Jak odczuwamy ból brzucha?

Myśląc o bólu brzucha, większość z nas powie, że kobiety najczęściej skarżą się na dolegliwości związane z menstruacją, a brzuchy panów cierpią z powodu złej diety. To zdecydowanie generalizowanie tematu. Dla każdego z nas każdy ból brzucha jest czymś innym – wywołują go różne czynniki, a i same odczucia różnią się między sobą. Jak wynika z badania internetowego „Co boli Polaków” przeprowadzonego wiosną 2014 roku dla NO-SPY, kiedy boli nas brzuch, określamy go jako:

  • ściskanie (55%),
  • kłucie (47%),
  • wzdęcia (49%),
  • mdłości (47%),
  • nieprzyjemne uczucie gniecenia (21%).

Rodzaje bólów brzucha są bardzo różnorodne, ale większość spowodowana jest skurczami mięśni gładkich. Przyczyn takich skurczów według badanych może być wiele – od czynników zdrowotnych po te związane z nieodpowiednią dietą, zbyt szybkim trybem życia a nawet stresem! Można więc powiedzieć, że brzuch to swego rodzaju papierek lakmusowy wskazujący, jaki tryb życia prowadzimy, jakie emocje gromadzimy w sobie i jaki jest ogólny stan naszego zdrowia.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?

Dlaczego nie wolno bagatelizować bólu brzucha?

Każdy dyskomfort, jaki odczuwamy, może wpływać na samopoczucie i to, w jaki sposób reagujemy na otaczający nas świat. Ból pogarsza nie tylko fizyczny stan zdrowia, lecz także obniża komfort psychiczny: przyczynia się do wywołania napięcia, stresu a nawet depresji.

Bóle brzucha – menstruacyjne, związane z nieodpowiednim odżywianiem się, jak i te spowodowane stresem – nie pozwalają w pełni cieszyć się życiem i być sobą. Jesteśmy rozkojarzeni, rozdrażnieni i bardziej podatni na różnego rodzaju negatywne bodźce.

"Badacze często określają brzuch, jako drugi mózg. Zdarza się, że stan psychiczny człowieka oddziałuje na układ pokarmowy, powodując ból fizyczny. Mowa tu chociażby o stresie czy przygnębieniu. W wyniku takich emocji spada bariera ochronna naszego organizmu, co może objawiać się np. biegunką czy uczuciem ucisku na brzuch, które zazwyczaj mijają wraz z poprawą psychicznego samopoczucia. Czasami sprawy przybierają jednak nieco poważniejszy obrót: kiedy stres, którego doświadczamy, trwa bardzo długo, ogniska zapalne nie wygasają i mogą przekształcić się np. w bolesną nadwrażliwość" – mówi dr n. med. Anna Bukowska-Posadzy, psycholog kliniczny i psychoprofilaktyk.

"Kondycja układu pokarmowego jest ściśle powiązana z naszym samopoczuciem i na odwrót – od tego, w jakim stanie jest nasz żołądek, zależy nasz nastrój. Między innymi właśnie dlatego warto „słuchać” brzucha i obserwować jego reakcje. Pamiętajmy, że ból brzucha jest najczęstszym i najważniejszym objawem chorób układu pokarmowego. Może też być oznaką poważniejszych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, by umieć określić miejsce bólu, jego charakter i czas trwania. To niezwykle cenne wskazówki diagnostyczne, które mogą pomóc w szybszym samodzielnym zwalczeniu bólu lub podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej" – mówi prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Cichy, kierownik
I Katedry Pediatrii i I Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Na podstawie materiałów prasowych NO-SPA

Czytaj na forum: Ból brzucha promieniujący do pleców

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
Rabat 150 zł*
Rabat 150 zł*
Rabat 150 zł *przy zakupach za... więcej»
Kod rabatowy:SZALWIT24
Zobacz
+
Rabat 150 zł*
Online
Stacjonarnie

Rabat 150 zł *przy zakupach za min. 700 zł z kodem SZALWIT24. Zniżka nie dotyczy gotowych zestawów walizek i nie łączy się z innymi akcjami specjalnymi. Oferta dostępna w salonach stacjonarnych i na wittchen.com. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALWIT24
Zobacz
-20% przy zakupach za_min 200 zł
-20% przy zakupach za min 200 zł
Rabat na całą kolekcję, zarówn... więcej»
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min 200 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat na całą kolekcję, zarówno rzeczy pełnowartościowych jak i przecenionych. Warunkiem skorzystania z promocji jest minimalny paragon o wartości 200 zł oraz okazanie/wpisanie kuponu dostępnego w wersji elektronicznej (online) Szaleństwa Zakupów oraz na stronach www partnerów  Elle; Glamour; Viva.

Akcja nie łączy się z innymi akcjami/promocjami. Oferta i szczegóły dostępne w sklepach stacjonarnych i na diversesystem.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
REKLAMA