Pani dolegliwości mogą być jedynie skutkiem przeciążenia stawu kolanowego, ale też pierwszym sygnałem choroby zwyrodnieniowej. Jest ona wynikiem zużywania się z wiekiem chrząstki, która pokrywa końce kości tworzących staw. By sprawdzić, czy pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe, wykonuje się RTG i/lub USG.
Choroby tej nie da się wyleczyć, ale można spowolnić jej rozwój. Proszę unikać długiego siedzenia. W pracy warto co godzina wstać zza biurka i przez chwilę pospacerować. Radzę też zrezygnować z noszenia ciężkich toreb z zakupami, długiego klęczenia (np. podczas sprzątania), chodzenia w butach na wysokich obcasach. Warto także wzmacniać mięśnie nóg. Najprostszy sposób to ćwiczenia izometryczne: stojąc, wystarczy przez 2–3 minuty na przemian napinać i rozluźniać mięśnie ud, łydek i pośladków. Ćwiczenie najlepiej powtarzać kilka razy dziennie. Gdy pojawi się ból, można stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zimne okłady, krioterapię.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!