BÓL- to inaczej dolegliwość, zmartwienie, smutek, strapienie lub cierpienie. Myślę, że wszystkie te określenia mogą odnosić się do bólu w czasie porodu. Jednak ból odczuwany podczas porodu ma szczęśliwe zakończenie i nie ciągnie się w nieskończoność (choć czasami takie wrażenie mają rodzące).
Uwieńczeniem akcji porodowej jest maleńka istotka, przy której najczęściej zapominamy o wysiłku i wielkim bólu porodowym. Różne są jakby przyczyny bólu w czasie porodu.
W pierwszym okresie porodu tzn. w okresie, który rozpoczyna się od regularnych skurczów co 10 minut i trwa do całkowitego rozwarcia - ból spowodowany jest skracaniem, rozciąganiem i rozwieraniem się szyjki macicy oraz napinaniem więzadeł macicy.
W drugim okresie porodu tzn. od całkowitego rozwarcia szyjki macicy do wydalenia płodu - dodatkowym źródłem bólu jest bezpośredni ucisk główki dziecka na ściany pochwy, które stanowią ograniczenie ostatniego odcinka kanału rodnego.
Zdarza się tak, że bardzo silny ból wywołuje stres i lęk, to zaś powoduje przyspieszenie i spłycenie oddechu u rodzącej. Dodatkowo następuje przyśpieszenie czynności serca, wzrost RR u rodzącej. Wszystkie te zmiany zmniejszają przepływ krwi między łożyskiem a macicą, co w konsekwencji może doprowadzić do niedotlenienia u płodu.
Dlatego zachęcam wszystkie przyszłe mamusie oraz tatusiów także, aby uczęszczać do szkoły rodzenia. W planie zajęć jest nauka specjalnych technik oddychania, które pozwalają zmniejszyć ból. Dodatkowe zalety szkoły rodzenia to:
- nauka pielęgnacji noworodka
- informacja o zaletach karmienia piersią
- wiadomości o tym czym jest poród
- nauka o połogu
Moja podpowiedź to wybór szkoły rodzenia w szpitalu, w którym panie zamierzają rodzić (czasami odbywa się wycieczka na salę porodową), a niektóre mamy lubią wiedzieć co je czeka. Są ciekawe:
- jak wygląda izba przyjęć? Jaką dokumentację się tam wypełnia - jest jej tona
- jakie sprzęty znajdują się w sali przedporodowej.
- czy w sali porodowej jest kilka boksów.
- jak wygląda kącik noworodka itd.
Życzę umiejętnego radzenia sobie z bólem porodowym.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!