Bóle krzyża - 6 sposobów na ból dolnej części pleców

Bóle krzyża fot. Fotolia
Zdarzają ci się dokuczliwe bóle dolnej części pleców? Podpowiadamy, co robić, żeby szybko się ich pozbyć i wrócić do formy
Marta Wilczkowska / 07.11.2013 08:21
Bóle krzyża fot. Fotolia
Co robić, kiedy dopadnie cię ból krzyża? Doraźnie możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe. Ale jeszcze lepiej (bo długofalowo) podziałają podane dalej metody na odciążenie kręgosłupa. Zobacz, co możesz robić, by w porę zapobiec bólowi pleców.

Poznaj 6 skutecznych sposobów na bóle krzyża:

1. Wykonuj proste ćwiczenia


Za każdym razem, gdy wstaniesz z krzesła czy fotela, zrób tzw. przeprost. Oprzyj dłonie z tyłu na biodrach i odchyl całe ciało wraz z głową możliwie daleko do tyłu (ale tak, by nie bolało!). Co najmniej kilka razy w ciągu dnia zrób skłon do przodu (kolana mogą być lekko ugięte). Nie napinaj przy tym mięśni pleców ani rąk. Opadając coraz niżej, wykonaj kilka wdechów i wydechów. Nie chodzi jednak o to, żebyś dotknęła dłońmi podłogi, ale o to by zwisały one luźno. To pozwoli zrelaksować się obolałym plecom.

2. Przyjmuj pozycję krzesełkową


Połóż się wygodnie na plecach obok dość wysokiego krzesła, fotela czy kanapy. Zegnij nogi w kolanach i biodrach tak, by pięty i całe łydki leżały na siedzisku. Powinnaś wyglądać tak, jakbyś siedząc na krześle przewróciła się do tyłu. Poleż w tej pozycji do czasu, aż poczujesz ulgę.

3. Wybierz się na basen


Wszelka gimnastyka w wodzie jest polecana osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa, ponieważ woda przejmuje część masy ciała i obciążenia podczas ćwiczeń są znacznie mniejsze. Jeśli nie możesz skorzystać np. z aquaaerobiku, popływaj chociaż pół godziny dowolnym stylem. Może być m.in. żabka, bo korzystnie działa zarówno na kręgosłup szyjny, jak i lędźwiowy. Sprzyja bowiem prostowaniu pleców. Pamiętaj, by przerwać zajęcia w wodzie, po których ból narasta.

4. Weź długą, odprężającą kąpiel


Napełnij w połowie wannę wodą o temperaturze ok. 37 st. C. Dodaj olejku rozmarynowego lub lawendowego (7-10 kropli). Zanurz się w kąpieli na około 20 minut. Ciepło i olejek sprawią, że rozluźnią się mięśnie podtrzymujące kręgosłup.

5. Poddaj się masażowi


Rozgrzeje on i rozluźni przeciążone mięśnie. Jeśli robi go ktoś z domowników, powinien delikatnie rozcierać, okrężnymi ruchami, plecy po obu stronach kręgosłupa. W trakcie masowania może wcierać w twoją skórę przeciwbólowy żel lub maść (np. z ibuprofenem, naproksenem). Zrób automasaż. Zmocz duży ręcznik w ciepłej wodzie, odciśnij go i, trzymając za jego końce, przesuwaj nim po plecach jakbyś chciała się wytrzeć po kąpieli.

6. Pobalansuj na piłce


Jeżeli możesz, kup dużą piłkę rehabilitacyjną ( w sklepie ortopedycznym kosztuje ok. 50 zł). Siadaj na niej kilka razy w ciągu dnia i balansuj ciałem. To dobra gimnastyka dla pleców.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA