Brak krwawień miesiączkowych wiąże się z pierwotnym brakiem miesiączki, gdy nigdy nie występowały krwawienia miesiączkowe lub z wtórnym brakiem miesiączki, gdy występowały krwawienia miesiączkowe, ale obecnie nie pojawiają się one od 3-6 miesięcy.
Pierwotny brak miesiączki
Diagnostykę pierwotnego braku miesiączek rozpoczyna się w 16 roku życia jeśli do tego czasu nie pojawiła się pierwsza miesiączka, w 14 roku życia jeśli nie wystąpiły cechy dojrzewania płciowego lub jeśli w ciągu 5 lat od rozwoju piersi nie pojawiło się pierwsze krwawienie.
Do przyczyn pierwotnego braku miesiączek, które są rozważana podczas diagnostyki zaliczamy między innymi:
1. Dysgenezję gonad (nieprawidłowo ukształtowane gonady) np. w przebiegu:
• Zespółu Turnera – zespół wad wrodzonych spowodowany brakiem jednego z chromosomów (45X0), jajniki mają postać pasm łącznotkankowych niepełniących swojej funkcji
• Zespółu Swyera – zespół objawiający się męskim kariotypem 46XY oraz żeńskim fenotypem
• Kariotypu 46XX
2. Wady rozwojowe macicy i pochwy
• Zespół Mayera-Rokitansky’ego-Kustnera (wrodzony brak macicy i pochwy)
• Zarośnięcie kanału rodnego
3. Niewydolność podwzgórzową
4. Zespół nadnerczowo – płciowy
5. Zespół Kallmana
Polecamy: Niepokojące objawy - kiedy do lekarza?
Wtórny brak miesiączki
Wtórny brak miesiączki występuje u kobiet wcześniej prawidłowo miesiączkujących. Związany jest on z przyczynami obwodowymi, przy czym czynność hormonalna pozostaje niezmieniona. W przypadku zatrzymania miesiączki należy najpierw wykluczyć przyczyny fizjologiczne tj. objawy ciąży i menopauzę. Następnie rozważa się między innymi następujące przyczyny braku miesiączki:
- zespół Ashermana – spowodowany jest on zniszczeniem endometrium czego skutkiem są zrosty wewnątrzmaciczne
- zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowego tj. brak miesiączki związany ze spadkiem masy ciała, stresem, wysiłkiem fizycznym, zespół Sheehana
- zespół policystycznych jajników (PCO) - zróżnicowane pod względem obrazu zaburzenie endokrynne dotykające nawet 15 % kobiet w wieku rozrodczym
- przedwczesne wygasanie czynności jajników
- guzy jajnika czy nadnerczy wydzielające androgeny
- hiperprolaktynemię
- nadczynność i niedoczynność tarczycy
- cukrzycę
Pierwotny jak i wtórny brak miesiączki jest to schorzenie wymagające szerokiej, specjalistycznej diagnostyki, dlatego też zatrzymania miesiączki u kobiet prawidłowo miesiączkujących lub pierwotny brak miesiączki u młodych dziewcząt powinien skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej celem wyjaśnienia przyczyn tego zaburzenia.
Polecamy: Tabletki antykoncepcyjne - typowe problemy
Dowiedz się więcej o braku miesiączki z naszego forum medycznego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!