Fot. Fotolia
Do czego może prowadzić brak zęba?
"Jeśli brak zęba dotyczy jedynek lub dwójek, najczęściej od razu biegniemy do dentysty, by go uzupełnić. Inaczej jest w przypadku utraty tylnych zębów. Błędnie myślimy, że skoro ubytku nie widać, to problem nie istnieje. W rzeczywistości może narazić nas na m.in. utratę kolejnych zębów i zbyt wczesne zmarszczki na twarzy" – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.
Nawet brak jednego zęba może spowodować, że pozostałe zęby zaczną się przesuwać i doprowadzić do wad zgryzu, a nawet wymowy, np. seplenienia. Ich przemieszczeniu może towarzyszyć ból, jaki odczuwają osoby noszące aparaty ortodontyczne.
Utrata tylnych zębów może skutkować też zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowowego i starciem krążka stawowego. "Wówczas słyszymy charakterystyczne strzelanie w żuchwie, kiedy jemy lub ziewamy" – dodaje dr Mariusz Duda. Ale to nie jedyne objawy tej dolegliwości. Zaliczyć należy do nich też:
- bóle mięśniowe twarzy i szyi,
- bóle głowy i zdrowych zębów,
- szumy w uszach,
- zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm).
Zobacz także: Do czego może prowadzić nieleczona próchnica u dziecka?
Zmarszczki - konsekwencja braku zęba?
Ubytki w uzębieniu są nie tylko nieestetyczne, ale i mogą spowodować pojawienie się zmarszczek i bruzd na twarzy. A wszystko przez zanikanie tkanek miękkich dziąseł i kości wyrostka zębodołowego. Przez braki w uzębieniu od czwórek do siódemek może zapaść się żuchwa, broda wysunąć do przodu, a odległość między nią a nosem zmniejszyć się. Przez to policzki stają się wątłe, kąciki ust opadają, dając smutny wyraz twarzy.
Jeden ubytek może osłabić również sąsiednie zęby oraz tego, z którym styka się w orientacji pionowej. – "Ząb, który nie ma przeciwstawnego podparcia powoduje tzw. efekt Godona, czyli wysuwanie się z zębodołu. Odsłonięta zostaje wtedy szyjka zęba, która niechroniona szkliwem jest bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrze, np. zimne i gorące potrawy, a także może być bardzo szybko zaatakowana przez próchnicę" – tłumaczy dr Mariusz Duda.
Niezależnie od tego, czy brakuje nam przedniego czy tylnego zęba, powinniśmy ubytek uzupełnić. W przeciwnym razie możemy nabawić się wad zgryzu, zmarszczek, zapadnięcia się żuchwy i utraty kolejnych zębów. A przecież nikt z nas nie chce mieć szczerbatego uśmiechu!
Źródło: Materiały prasowe Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna
Zobacz także: Długie mycie zębów niszczy szkliwo!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!