Jakie są przyczyny zespołu Downa?
Zespół Downa rozwija się w przypadku pojawienia się dodatkowego chromosomu w 21 parze chromosomów - zamiast 2, w kariotypie osób z zespołem Downa pojawiają się 3 chromosomy, co prowadzi do rozwoju choroby. Wada genetyczna powoduje szereg charakterystycznych zmian, które wspólnie składają się na chorobę.
Jakie są objawy zespołu Downa?
Zespół Downa prowadzi do upośledzenia intelektualnego i fizycznego, które mogą utrudniać dzieciom funkcje poznawcze. Warto jednak wspomnieć, że stopień upośledzenia rzadko bywa tak poważny, by całkowicie uniemożliwić osobom z zespołem Downa funkcjonowanie w społeczeństwie. Pierwsze objawy choroby najczęściej obserwuje się już po urodzeniu. Chorobie towarzyszą m. in:
- wiotkość mięśni,
- charakterystyczne rysy twarzy,
- problemy ze wzrokiem,
- niska odporność,
- wrodzone choroby serca,
- upośledzenie umysłowe.
Choć nie ma możliwości wyleczenia zespołu Downa, wczesne podjęcie rehabilitacji może w znaczącym stopniu poprawić rozwój i komfort życia dziecka.
W naszym społeczeństwie zarówno osoby z zespołem Downa jak i ich rodziny nadal często spotykają się z niezrozumieniem i wykluczeniem. Dlatego warto kłaść większy nacisk na zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie, by zapewnić chorym i ich rodzicom maksymalne wsparcie i warunki do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!