To miękkie spojenie łączące kości czaszki u noworodków i niemowląt wypełnione błoną łącznotkankową budzi często niepokój rodziców. Niepotrzebnie! Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.
Dziecko ma dwa ciemiączka: duże i małe.
To wolne przestrzenie między kośćmi czaszki, które pozwalają się dopasować główce dziecka do dróg rodnych mamy.
Dzięki nim kości ciemieniowe nieco się przemieszczają, a czaszka może się trochę zwężać lub rozszerzać.
Duże ciemiączko (przednie) znajduje się na czubku głowy i ma kształt rombu. Przy urodzeniu może mieć wymiar 5x5 cm, zwykle jednak jest mniejsze (2X2). Zazwyczaj płaskie, gdy dziecko płacze, może się uwypuklić. Czasem widać, jak pulsuje.
Jest nazywane oknem ultrasonograficznym, bo wykonuje się przez nie USG mózgu. Zarasta zwykle między 10. a 18. miesiącem życia. Pediatra w zależności od wielkości ciemiączka zaleci podawanie malcowi odpowiedniej ilości witaminy D.
Zapadnięte ciemiączko może świadczyć o odwodnieniu, a wypukłe o wzroście ciśnienia śródczaszkowego.
Ciemiączko małe (tylne) jest z tyłu głowy.
Zwykle ma 1x1 cm. Zarasta szybciej niż przednie, w ciągu 6–8 tygodni od porodu, maksymalnie do czwartego miesiąca życia.
W pierwszych tygodniach głowa malucha rośnie szybciej niż reszta ciała, więc ciemiączka mogą się nawet jeszcze powiększać.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!