Co oznacza wysypka? Oto jej 8 rodzajów [video]

Każda z nich wygląda inaczej.
Marta Słupska / 17.04.2018 09:13

Plamki, grudki, pokrzywka, rumień, pęcherzyki… Wysypki bywają bardzo różne i oznaczają zgoła inne choroby czy dolegliwości. Jak je rozpoznać?

Rodzaje wysypek

Wysypka jest zmianą skórną, która może pojawić się na każdym obszarze ciała. Miewa różne podłoże – może wiązać się z chorobami przewlekłymi, infekcjami, alergiami czy atopowym zapaleniem skóry. Jakie znamy rodzaje wysypek i co mogą one oznaczać?

Wyróżniamy 8 rodzajów wysypek:

  • Wysypka plamista może oznaczać odrę lub różyczkę.
  • Wysypka grudkowa pojawia się w przebiegu szkarlatyny.
  • Wysypka grudkowo-plamista może wskazywać na odczyn polekowy.
  • Wysypka rumieniowa bywa objawem ospy prawdziwej, rumienia zakaźnego czy zespołu Lyella.
  • Wysypka pęcherzykowa zaś – inwazji pasożytniczej.
  • Wysypka plamisto-grudkowo-pęcherzykowa może natomiast oznaczać ospę.
  • Wysypka alergiczna to zaś wynik alergii np. na pokarmy, leki lub kosmetyki.
  • Ostatni rodzaj wysypki to pokrzywka – objaw ukąszenia czy alergii.

Pamiętajmy, że każda wysypka wymaga konsultacji z lekarzem. Najlepiej odwiedzić wówczas dermatologa.

Dowiedz się więcej o wysypkach:
Taka wysypka wskazuje na bardzo agresywną odmianę raka piersi! Jak ją rozpoznać?
Jest drobna, często niewidoczna, ale wyczuwalna pod palcami. Skąd bierze się wysypka, która przypomina kaszkę?


 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/13.09.2018 09:09
Mi się tak zaczęło AZS. Z początku nie mogłam sobie z nim poradzić. Ale w końcu przeszłam na odpowiednią dietę i zaczęłam pielęgnację kosmetykami, które w swoim składzie zawierają olej konopny. Super się spisują, przynoszą skórze ukojenie i mocno nawilżają.
/17.04.2018 23:09
Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej - skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe. Trudno takie znaleźć nawet w aptece. Ja znalazłam sklep z produktami konopnymi i to był strzał w 10! Mam dużo mniej tych okropnych plam na skórze a to po 3 dniach od zastosowania dzięki maści uniwersalnej którą znajdziecie na konopiafarmacja pl . Córka niestety ma często alergię skóry i dla niej kupiłam z tego sklepu maść baby i syrop konopny z Rokitnikiem polecam
/17.04.2018 12:10
No różnie to bywa, wiem coś o tym, dorosli też chorują. Ja niestety też mam chorobę skóry dokłądnie to atopowe zapalenie skóry i też muszę szczególnie uważać. Ale używam bardzo fajnych kosmetyków z atopis.pl, a one bardzo fajnie dają radę jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Świetnie łagodzą zaczerwieniana.