Grupy ryzyka
Przede wszystkim bardziej narażone są kobiety, a częstość występowania kontaktowego zapalenia skóry wzrasta wraz z wiekiem u obu płci. Zdecydowanie na rozwój choroby ma wpływ wykonywany zawód, a ściślej rzecz ujmując możliwość kontaktu z czynnikami wywołującymi kontaktowe zapalenie skóry. Jeżeli stwierdzamy zależność nasilenia objawów po kontakcie z pewnymi substancjami (lateks, chrom, gumy czy rośliny) i ustępowanie objawów w dniach, kiedy nasza skóra nie była narażona na dany czynnik, to z dużym prawdopodobieństwem możemy podejrzewać kontaktowe zapalenie skóry. Na samą penetracje antygenu powodującego zapalenie skóry ma wpływ wiele czynników jak chociażby wilgoć i temperatura (im wyższe tym łatwiej o poszerzenie porów skóry) i ciągłość skóry. Także zapalenia i rany oraz suchość skóry sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na wystąpienie kontaktowego zapalenia skóry.
Objawy
Kontaktowe zapalenie skóry może przybierać bardzo zróżnicowany wygląd i zajmować różne obszary skóry. Zazwyczaj zmiana skórna występuje bezpośrednio w miejscu kontaktu z alergenem (metalowe zapięcie stanika, pasek od zegarka, biżuteria, farby do włosów), jednak w przypadkach krwiopochodnego zapalenia skóry (antygen przenosi się z miejsca kontaktu po całym układzie krwionośnym) typowego dla alergenów pokarmowych lub wziewnych często obserwuje się tzw. syndrom pawiana, czyli zaczerwienienie okolic pośladków. Często alergia występuje na skórze twarzy i szyi czy powiek. Na skórze mogą wystąpić zmiany: suche ulegające lichenifikacji (zapalenia wywołane przez chromiany), wypryskowe (czynnik sprawczy to często nikiel), czy rumieniowate (rośliny) lub łuszczące się (fotoalergia). Oczywiście różne inne czynniki mogą dawać takie same objawy.
Znamy się tyle lat…
Ciekawym i ważnym zagadnieniem w kontaktowym zapaleniu skóry jest fakt, że może pojawić się ono nagle mimo wieloletniego kontaktu z alergenem. Wielu pacjentów nie może uwierzyć, że stosowany od dawna płyn do prania czy proszek zaczął powodować zmiany alergiczne, a przyczyną może być zmiana w składzie produktu. Zdarza się, że pewna substancja zaczyna wywoływać nadwrażliwość po wielu latach a przyczyn należy się doszukiwać w cynikach osobniczych.
Z powyższych rozważań można stwierdzić, że sam wywiad i znajomość czynników potencjalnie szkodliwych, z którymi pacjent ma kontakt może ułatwić nam rozpoznanie kontaktowego zapalenia skóry.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!