Fot. Fotolia
Implant słuchowy, podobnie jak każde urządzenie elektroniczne, narażony jest na awarie oraz uszkodzenia wynikające z użytkowania. W przypadku wysokiej jakości sprzętu awarie zdarzają się niezwykle rzadko – dotyczą 1% urządzeń. Jednak ryzyko, nawet minimalne, zawsze istnieje.
Jak nie dopuścić do awarii implantu słuchowego?
Główną przyczyną uszkodzeń implantów jest ich nieprawidłowe użytkowanie. Powinieneś więc wiedzieć, jak prawidłowo się z nim obchodzić.
- W czasie uprawiania sportu osłoń implant, zakładając na głowę kask lub opaskę
Z kolei jeśli pływasz lub bierzesz kąpiel, ściągaj procesor dźwięku lub zaopatrz się w Aqua Akcesorium, które uchroni urządzenie przed zamoczeniem. Warto regularnie korzystać z osuszacza, który pozwala implantowi wyschnąć w przypadku kontaktu z wodą lub potem.
- Znajdując się na pokładzie samolotu, wyłącz procesor dźwięku podczas startu i lądowania
W przypadku konieczności wykonania badania RTG lub tomografii komputerowej należy zdjąć procesor.
Gdy czeka Cię rezonans magnetyczny, a jego moc przekracza 1,5 Tesli, należy nie tylko zdjąć procesor, lecz także ambulatoryjnie usunąć wszczepiony magnes. W tym celu poleca się udać do ośrodka, w którym implant był wszczepiany i po wykonanym zabiegu wrócić po nowy magnes.
Natomiast gdy rezonans jest wykonywany w polu magnetycznym nieprzekraczającym 1,5 Tesli, badanie może być wykonane bez wyciągania magnesu.
Co robić w przypadku awarii implantu słuchowego?
Jeśli z jakiejś przyczyny doszło do awarii implantu słuchowego, koniecznie skontaktuj się z ośrodkiem wszczepiającym albo z Biurem Obsługi Pacjenta firmy Medicus, która jest wyłącznym dystrybutorem implantów Cochlear w Polsce.
Źródło: Materiały kampanii Razem dla Słuchu
Zobacz także: NFZ finansuje koszt wszczepienia implantu słuchowego
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!