Co robić, kiedy implant słuchowy ulegnie awarii?

Niewłaściwe użytkowanie implantu słuchowego może spowodować jego uszkodzenie. Co robić w przypadku awarii urządzenia? Zobacz jak nie dopuścić do awarii implantu słuchowego!
/ 28.11.2014 11:16

implant słuchowy uszkodzenie

Fot. Fotolia

Implant słuchowy, podobnie jak każde urządzenie elektroniczne, narażony jest na awarie oraz uszkodzenia wynikające z użytkowania. W przypadku wysokiej jakości sprzętu awarie zdarzają się niezwykle rzadko – dotyczą 1% urządzeń. Jednak ryzyko, nawet minimalne, zawsze istnieje.

Jak nie dopuścić do awarii implantu słuchowego?

Główną przyczyną uszkodzeń implantów jest ich nieprawidłowe użytkowanie. Powinieneś więc wiedzieć, jak prawidłowo się z nim obchodzić.

  • W czasie uprawiania sportu osłoń implant, zakładając na głowę kask lub opaskę

Z kolei jeśli pływasz lub bierzesz kąpiel, ściągaj procesor dźwięku lub zaopatrz się w Aqua Akcesorium, które uchroni urządzenie przed zamoczeniem. Warto regularnie korzystać z osuszacza, który pozwala implantowi wyschnąć w przypadku kontaktu z wodą lub potem.

  • Znajdując się na pokładzie samolotu, wyłącz procesor dźwięku podczas startu i lądowania

W przypadku konieczności wykonania badania RTG lub tomografii komputerowej należy zdjąć procesor.

Gdy czeka Cię rezonans magnetyczny, a jego moc przekracza 1,5 Tesli, należy nie tylko zdjąć procesor, lecz także ambulatoryjnie usunąć wszczepiony magnes. W tym celu poleca się udać do ośrodka, w którym implant był wszczepiany i po wykonanym zabiegu wrócić po nowy magnes.

Natomiast gdy rezonans jest wykonywany w polu magnetycznym nieprzekraczającym 1,5 Tesli, badanie może być wykonane bez wyciągania magnesu.

Co robić w przypadku awarii implantu słuchowego?

Jeśli z jakiejś przyczyny doszło do awarii implantu słuchowego, koniecznie skontaktuj się z ośrodkiem wszczepiającym albo z Biurem Obsługi Pacjenta firmy Medicus, która jest wyłącznym dystrybutorem implantów Cochlear w Polsce.

Źródło: Materiały kampanii Razem dla Słuchu

Zobacz także: NFZ finansuje koszt wszczepienia implantu słuchowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!