Co to jest klimakterium?

Co to jest klimakterium? W średniowieczu człowiek żył przeciętnie ok. 40 lat. Dzisiaj uległo do radykalnej zmianie. Obecnie kobieta zbliżająca się do pięćdziesiątki jest silna i rozpoczyna najlepszy okres swojego życia.
/ 30.05.2007 23:12
Co to jest klimakterium?
W średniowieczu człowiek żył przeciętnie ok. 40 lat. Dzisiaj uległo do radykalnej zmianie. Obecnie kobieta zbliżająca się do pięćdziesiątki jest silna i rozpoczyna najlepszy okres swojego życia.


Jednak w tym właśnie okresie stopniowo wygasa czynność jajników i w konsekwencji spada produkcja żeńskich hormonów płciowych - estrogenów i gestagenów. Z punktu widzenia
biologii rozpoczyna się okres przekwitania. Przekwitanie często nazywane jest "menopauzą". Jest to ostatnia - w sposób naturalny sterowana przez jajniki - miesiączka w życiu kobiety.

"Premenopauza" to okres kilku lat przed menopauzą. "Perimenopauza" obejmuje okres kilku lat - przed i po menopauzie. Natomiast "postmenopauza" to czas od menopauzy do ok 65 roku życia. Lata późniejsze określ sie mianem "senium"

Indywidualną cechą każdej kobiety jest wiek wystąpienia menopauzy jak i czas trwania poszczególnych faz.

Dolegliwości związane z przekwitaniem:

Hormony odgrywają w organizmie niezwykle ważną rolę. Niedobór estrogenów , który narasta powoli w okresie przekwitania prowadzi często do wystąpienia szeregu dolegliwości (fizycznych , a także psychicznych). Na początku występują nieregularne miesiączki.

Później występują takie objawy jak :
  • stany depresyjne
  • rozdrażnienie , brak chęci do działania
  • zmęczenie
oraz objawy fizyczne :
  • uderzenia gorąca
  • napady potów
Miesiączki wkrótce ustają .

Leczenie

Leczenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania polega na uzupełnianiu brakujących hormonów (hormonalna terapia zastępcza HTZ). Terapia ta łagodzi , a nawet całkowicie znosi dolegliwości tego okresu , poprawiając jakość życia , przywracając chęć do aktywnego działania.
Zapobiega także typowym , związanym z wiekiem chorobom .

Problemy z nietrzymaniem moczu

Niedobór hormonów często powoduje zaburzenia funkcji pęcherza moczowego. Objawiają sie one między innymi mimowolnym oddawaniem moczu. Dolegliwość ta jest dla kobiet uciążliwa i wstydliwa. Terapia hormonalna przynosi znaczną poprawę, a nawet powoduje całkowite ustąpienie tych dolegliwości.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!