W średniowieczu człowiek żył przeciętnie ok. 40 lat. Dzisiaj uległo do radykalnej zmianie. Obecnie kobieta zbliżająca się do pięćdziesiątki jest silna i rozpoczyna najlepszy okres swojego życia.
Jednak w tym właśnie okresie stopniowo wygasa czynność jajników i w konsekwencji spada produkcja żeńskich hormonów płciowych - estrogenów i gestagenów. Z punktu widzenia
biologii rozpoczyna się okres przekwitania. Przekwitanie często nazywane jest "menopauzą". Jest to ostatnia - w sposób naturalny sterowana przez jajniki - miesiączka w życiu kobiety.
"Premenopauza" to okres kilku lat przed menopauzą. "Perimenopauza" obejmuje okres kilku lat - przed i po menopauzie. Natomiast "postmenopauza" to czas od menopauzy do ok 65 roku życia. Lata późniejsze określ sie mianem "senium"
Indywidualną cechą każdej kobiety jest wiek wystąpienia menopauzy jak i czas trwania poszczególnych faz.
Dolegliwości związane z przekwitaniem:
Później występują takie objawy jak :
- stany depresyjne
- rozdrażnienie , brak chęci do działania
- zmęczenie
- kołatanie serca - zaburzenia snu
- uderzenia gorąca
- napady potów
Leczenie
Leczenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania polega na uzupełnianiu brakujących hormonów (hormonalna terapia zastępcza HTZ). Terapia ta łagodzi , a nawet całkowicie znosi dolegliwości tego okresu , poprawiając jakość życia , przywracając chęć do aktywnego działania.
Zapobiega także typowym , związanym z wiekiem chorobom .
Problemy z nietrzymaniem moczu
Niedobór hormonów często powoduje zaburzenia funkcji pęcherza moczowego. Objawiają sie one między innymi mimowolnym oddawaniem moczu. Dolegliwość ta jest dla kobiet uciążliwa i wstydliwa. Terapia hormonalna przynosi znaczną poprawę, a nawet powoduje całkowite ustąpienie tych dolegliwości.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!