Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu jest to nagłe ogniskowe lub uogólnione zaburzenie czynności mózgu utrzymujące się powyżej 24 godzin lub prowadzące do śmierci wywołane jedynie przez przyczyny naczyniowe.
/ 03.11.2007 23:32

Udar mózgu jest to nagłe ogniskowe lub uogólnione zaburzenie czynności mózgu utrzymujące się powyżej 24 godzin lub prowadzące do śmierci wywołane jedynie przez przyczyny naczyniowe.

Objawy:

  • niedowład, porażenie części twarzy, ręki, nogi, zwykle po jednej stronie ciała,
  • trudności w zrozumieniu słów, wypowiadaniu się,
  • upośledzenie widzenia,
  • zaburzenia chodzenia,
  • silny ból głowy bez żadnej przyczyny,
  • zaburzenia świadomości aż do jej utraty.

Przyczyną udaru są zaburzenia krążenia w mózgu. Udar mózgu nazywa się bardzo często wylewem do mózgu, jednak nie jest to precyzyjne określenie. W 80% przypadków udar mózgu wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem naczynia, które doprowadza krew do mózgu. Tylko 20% udarów mózgu wywołane jest krwotokiem bądź to do mózgu, bądź do przestrzeni pomiędzy mózgiem a czaszką.

Objawy udaru pojawiają sie nagle i z czasem się pogłębiają. W przypadku szybkiej terapii, a następnie rehabilitacji ruchowej pacjent ma szansę powrotu do normalnego życia.

Ryzyko zachorowania rośnie przy nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, podwyższonym cholesterolu, chorobie niedokrwiennej serca, miażdżycy, otyłości, osób nadużywających alkoholu oraz u palaczy. Udar jest chorobą ludzi starszych.

Udaru mózgu można skutecznie zapobiec, wprowadzając proste zmiany do swojego stylu życia:

  • kategorycznie rzucić palenie papierosów;
  • nie dopuszczać do otyłości przez stosowanie odpowiedniej diety oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych;
  • regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/06.06.2011 04:01
tem meżczyzną. mam 30 lat,jestem po udarze mózgu niedokrwiennym z lewostronnym niedowładem, szukam pomocy ,rehabilitacja nie przynosi rezultatów,mam depresję,bylem u neurologa który zapisał mi zoloft 50mg , chodze do psychologa na terapie, szukam osoób młodych po udarze , by wymienić doświadczenia, pozdrawiam pszulge1@wp.pl gg 7126540 tel.791-891-991