Udar mózgu jest to nagłe ogniskowe lub uogólnione zaburzenie czynności mózgu utrzymujące się powyżej 24 godzin lub prowadzące do śmierci wywołane jedynie przez przyczyny naczyniowe.
Objawy:
- niedowład, porażenie części twarzy, ręki, nogi, zwykle po jednej stronie ciała,
- trudności w zrozumieniu słów, wypowiadaniu się,
- upośledzenie widzenia,
- zaburzenia chodzenia,
- silny ból głowy bez żadnej przyczyny,
- zaburzenia świadomości aż do jej utraty.
Przyczyną udaru są zaburzenia krążenia w mózgu. Udar mózgu nazywa się bardzo często wylewem do mózgu, jednak nie jest to precyzyjne określenie. W 80% przypadków udar mózgu wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem naczynia, które doprowadza krew do mózgu. Tylko 20% udarów mózgu wywołane jest krwotokiem bądź to do mózgu, bądź do przestrzeni pomiędzy mózgiem a czaszką.
Objawy udaru pojawiają sie nagle i z czasem się pogłębiają. W przypadku szybkiej terapii, a następnie rehabilitacji ruchowej pacjent ma szansę powrotu do normalnego życia.
Ryzyko zachorowania rośnie przy nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, podwyższonym cholesterolu, chorobie niedokrwiennej serca, miażdżycy, otyłości, osób nadużywających alkoholu oraz u palaczy. Udar jest chorobą ludzi starszych.
Udaru mózgu można skutecznie zapobiec, wprowadzając proste zmiany do swojego stylu życia:
- kategorycznie rzucić palenie papierosów;
- nie dopuszczać do otyłości przez stosowanie odpowiedniej diety oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych;
- regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!