Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się główne narządy płodu, powinnaś jak ognia unikać wszelkich wirusów i bakterii, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój maluszka w twoim łonie. Oczywiście nie każę nikomu owijać się sterylną gazą ani zamknąć się w hermetycznym pomieszczeniu. Zachęcam jednak do ochrony przed chorobami zakaźnymi.
Dziś opiszę zakażenie wirusem cytomegalii (CMV) oraz różyczki.
Cytomegalia
Jak można zarazić się wirusem cytomegalii?
Do zakażenia CMV dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną np. w trakcie karmienia piersią, pocałunku lub stosunku płciowego. Wirus CMV można wyhodować z krwi, nasienia, pokarmu kobiecego, śliny, moczu oraz wydzieliny z szyjki macicy. Większość zakażeń CMV u dzieci i dorosłych jest bezobjawowa i nie ma większego znaczenia klinicznego, o ile nie dotyczy tkanek płodu lub siatkówki oka. Stąd bardzo istotne jest unikanie zakażenia CMV w czasie ciąży i ewentualnego zakażenia płodu przez łożysko.
Jakie są następstwa wrodzonego zakażenia wirusem CMV?
Jeśli do wrodzonego zakażenia dojdzie w pierwszych dwóch trymestrach, może spowodować to poród przedwczesny. Inne skutki zakażenia to:
- uszkodzenie mózgu,
- uszkodzenie narządu słuchu i wzroku,
- zapalenie płuc,
- skaza krwotoczna.
Jak rozpoznaje się zakażenie wirusem cytomegalii?
Rozpoznanie tego zakażenia jest trudne. Jeśli istnieje podejrzenie o zakażenie wówczas rozpoznanie polega na izolacji wirusa z moczu i ze śliny lub wykrycia specyficznych przeciwciał IgM w surowicy noworodka.
Jak zapobiegać zakażeniu wirusem cytomegalii?
Przede wszystkim należy unikać stosunków płciowych z osobami zakażonymi. Również nie całuj się z zakażonymi osobami. Dodatkowo warto przestrzegać ogólnych zasad higieny np. często myj ręce.
Różyczka
Jak możesz zakazić się różyczką?
Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej poprzez bliski kontakt z osobą chora lub nosicielem. Różyczka jest chorobą, która występuje głównie u dzieci i młodzieży. Wirus może być przenoszony do płodu w czasie zachorowania przyszłej mamusi.
Jakie są następstwa przeniesienia wirusa różyczki na płód?
Następstwem zakażenia płodu może być poronienie, poród przedwczesny lub ciężkie uszkodzenie noworodka. Może to być uszkodzenie gałki ocznej, wada serca lub upośledzenie słuchu.
Jak rozpoznaje się różyczkę?
Objawy różyczki często są mało charakterystyczne. W przypadkach podejrzanych, zakażenie wirusem różyczki u ciężarnych i noworodka potwierdza się badaniem wirusologicznym.
Jak zapobiegać różyczce w ciąży?
Jeśli nie chorowałaś na różyczkę powinnaś zaszczepić się w celu uodpornienia się na wirus. Szczepienie powinno odbyć się najpóźniej trzy miesiące przed zajściem w ciążę. Natomiast jeśli nie chorowałaś i nie zaszczepiłaś się – powinnaś unikać kontaktu z chorymi na różyczkę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Gdyby zdarzyło ci się mieć taki kontakt, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Noworodek z objawami różyczki powinien być poddany okresowym badaniom wirusologicznym, okulistycznym i kardiologicznym. Badania te powinno się prowadzić aż do osiągnięcia wieku szkolnego. Jest to konieczne, ponieważ uszkodzenia wywołane wrodzoną różyczką mogą ujawniać się bardzo późno.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!