Zrezygnuj z papierosów i alkoholu
Palenie mamy pozbawia dziecko tlenu, grozi urodzeniem wcześniaka lub dziecka z mniejszą niż zalecana masą urodzeniową, zwiększa ryzyko poronienia, a nawet urodzenia dziecka martwego.
Bierne palenie może również szkodzić dziecku w brzuchu matki. Wypijanie dużych ilości alkoholu może zagrozić jego rozwojowi. Nie wiadomo, jaka jest bezpieczna dawka, więc lepiej nie pić w ogóle, chyba że przyszła mama dostanie pozwolenie na niewielkie ilości od lekarza prowadzącego.
Lekarstwa w ciąży
Należy pamiętać, że wiele leków może mieć szkodliwy wpływ na płód. Nie zawsze wiadomo, czy jakiś lek nie może mieć negatywnego działania, mimo że brak na to jeszcze dowodów. Dotyczy to także popularnych medykamentów, np. przeciwbólowych czy stosowanych w przeziębieniu.
Polecamy: Czy można pić kawę w ciąży?
W wypadku chorób przewlekłych należy powiedzieć swojemu lekarzowi specjaliście o ciąży. Dotyczy to zarówno cukrzycy, jak alergii.
Znane są przypadki uczulenia dziecka, obciążonego genetycznie skłonnością do alergii, na pewne składniki pokarmowe już w życiu płodowym, co oznacza, że mama w ciąży tym bardziej powinna uważać na to, co je. Jeśli kobieta jest pod opieką dietetyka, także powinna mu powiedzieć o ciąży.
Inne zagrożenia
Należy uważać na higienę, często myć ręce, aby chronić siebie i dziecko przed wirusami i bakteriami.
Trzeba uważać na surowe mięso oraz na odchody zwierzęce (zwłaszcza kocie), gdyż mogą one zawierać groźne pasożyty, które mogą wywołać uszkodzenia nie narodzonego jeszcze dziecka.
Należy podczas różnych prac porządkowych, także w ogrodzie, używać rękawiczek.
Zobacz także: Dieta w ciąży - czego nie jeść
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!