Czy chód sportowy pomaga schudnąć? [wywiad]

Czym jest chód sportowy? Czy chód sportowy pozwala spalić dużo kalorii? W jaki strój powinien zainwestować chodziarz? Czy potrzebna jest szczególna dieta? Przeczytaj wywiad z chodziarką i medalistką Agnieszką Dygacz!
/ 09.01.2015 13:03

Agnieszka Dygacz

Agnieszka Dygacz, fot. Olga Smagała

Na czym polega chód sportowy? Czy ta dyscyplina wymaga od sportowca dużego przygotowania? Jakie ćwiczenia Pani wykonuje / inne dyscypliny przygotowujące?

Agnieszka Dygacz: W chodzie sportowym mamy dwie zasady:

  • w momencie kontaktu nogi wykrocznej z podłożem musi być ona wyprostowana w kolanie,
  • nie może występować faza lotu widoczna gołym okiem, a więc co najmniej jedna noga powinna mieć stały kontakt z podłożem.

W związku z tym, że jest to konkurencja nie tylko wytrzymałościowa, lecz także techniczna, wymaga ona od zawodnika dużego zaangażowania w trening. Pracy jest bardzo dużo, ponieważ poza treningiem wytrzymałości dochodzą elementy techniczne, siłowe oraz sprawnościowe.

Znaczną część czasu poświęcam treningowi funkcjonalnemu, oraz rozciąganiu. Dla urozmaicenia treningu biegam, pływam i chodzę po górach, zdarza mi się również wspinać i jeździć na nartach.

Co pomaga, a co przeszkadza w przygotowaniu do zawodów?

Najważniejszą rzeczą jest cisza i spokój. Gdy zbliża się najważniejszy start w sezonie jestem bardzo skupiona na pracy którą wykonuję podczas treningów. Staram się w tym okresie zajmować tylko sprawami związanymi z przygotowaniami do zawodów. W pewnym stopniu zamykam się w sobie i wyciszam.

Zobacz także: Jak trenować, by schudnąć?

Czy stosuje Pani określoną dietę?

Nie stosuję żadnej diety, ponieważ w sporcie wytrzymałościowym spala się bardzo dużo kalorii i czasami wręcz ciężko jest dostarczyć taką ich ilość, jaką stracimy podczas treningów. Zdarza mi się przed startem ograniczyć spożywanie słodyczy, których ciężko mi jest sobie na co dzień odmówić. Zwiększam za to w tym czasie spożywanie węglowodanów złożonych, aby mieć siłę na starcie.

Czy podczas chodu monitoruje Pani takie parametry jak prędkość, tętno, dystans, czas?

Tak, dzięki mojemu TomTom Runner jestem w stanie monitorować wszystkie te parametry jednocześnie. Jest to bardzo ważne na treningach, ponieważ pozwala mi kontrolować intensywność wysiłku, a po jego zakończeniu umożliwia analizowanie wybranych danych.

Większość treningów wykonuję kontrolując głównie tętno, i w tym momencie prędkość jest mniej ważna. Natomiast na odcinkach tempowych, nie zwracam uwagi na tętno i sugeruję się już tylko i wyłącznie prędkością pokonywanych odcinków.

Jaki strój jest najlepszy do chodzenia? Jakie buty są odpowiednie na długie dystanse?

Strój chodziarza nie różni się niczym do stroju biegacza, a więc koszulka, getry i buty. Te ostatnie są najważniejszym elementem ubioru w chodzie sportowym. Najlepiej sprawdzają się te na cienkiej podeszwie, czyli buty startowe do biegów długich, maratonów. Pozostała część garderoby powinna być z materiałów oddychających, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz, a następnie szybko odparowują.

Czy chód sportowy to dobra dyscyplina dla osób, które chciałyby poprawić kondycję, zdrowie i sylwetkę, a które nigdy nie lubiły biegać?

Jak najbardziej, chód sportowy jest dobrą alternatywą dla ludzi, którzy nie lubią, bądź też ze względów zdrowotnych nie mogą biegać. Nie obciąża on stawów kolanowych tak jak bieganie, oraz jest zdecydowanie mniej kontuzjogenny.

Podczas chodu pracują nie tylko mięśnie nóg, lecz także rąk i całego tułowia. Angażujemy wszystkie partie mięśniowe, dzięki czemu możemy zbudować bardzo ładną sylwetkę. Polecam także marsz z kijami czyli nordic walking, o którym można powiedzieć, że jest taką rekreacyjną wersją chodu sportowego.

Czy podczas chodu spala się dużo kalorii?

Bardzo dużo! Jest to oczywiście zależne od czasu i intensywności wysiłku, ale chodząc możemy sobie częściej pozwolić na małe co nieco ;)

Agnieszka Dygacz

Agnieszka Dygacz, fot. Tom Tom

Zobacz także: Czy nordic walking odchudza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA