„Czy moje dziecko ma autyzm?” – recenzja

Czy moje dziecko ma autyzm?/wydawnictwo Harmonia/okładka
Nikt nie chce myśleć o tym, że jego dziecko jest chore. Gdy maluch wolniej się rozwija, nie podnosi główki czy później zaczyna raczkować, myślimy, że to chwilowe. Tymczasem mogą to być pierwsze oznaki autyzmu, który wcześnie zdiagnozowany pozwoli nam na skuteczne leczenie maluszka. Dlatego książka „Czy moje dziecko ma autyzm. Jak rozpoznać najwcześniejsze oznaki autyzmu?” to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego młodego rodzica.
/ 23.05.2012 13:03
Czy moje dziecko ma autyzm?/wydawnictwo Harmonia/okładka

Dwadzieścia lat badań

Właśnie tyle czasu zabrały naukowcom z Uniwersytetu Stanforda, Osnat i Philipowi Teitelbaumom, badania nad autyzmem u dzieci. Stały się one podstawą do napisania niniejszej książki. Założenie, jakim posłużyli się badacze, było bardzo proste. Zauważyli, że u dzieci i dorosłych autyzm objawia się nie tylko problemami z interakcją społeczną, lecz także zaburzeniami ruchowymi. Dostrzegli więc, że podobne problemy z motoryką można zauważyć też u małych dzieci. Do tej pory autyzm diagnozowany był najczęściej około trzeciego roku życia dziecka. Dzięki badaniom i spostrzeżeniom Teitelbaumów można zdiagnozować go już u maleńkich, nawet kilkumiesięcznych dzieci. Pozwala to na wcześniejsze leczenie, które w wielu przypadkach może okazać się niezwykle skuteczne.

Dlaczego warto?

Jeżeli zaburzenia ruchowe mogą być spowodowane autyzmem, wystarczy obserwacja dziecka, aby zauważyć najwcześniejsze zmiany świadczące o chorobie. A wiadomo, że najlepszymi i najbardziej wnikliwymi obserwatorami dziecka są jego rodzice. Trzeba jednak wiedzieć jakich oznak szukać, aby nie wpaść w panikę lub nie przeoczyć symptomów choroby. Książka „Czy moje dziecko ma autyzm?” jest prostym i przejrzystym poradnikiem, który przeprowadzi rodzica przez etapy rozwoju dziecka i zwróci uwagę na objawy, które mogą być niepokojące.

Budowa i zawartość

Książka zbudowana jest w niezwykle przejrzysty sposób. Ta niewielka publikacja zawiera wszystko, czego może potrzebować rodzic, aby samodzielnie zdiagnozować pierwsze oznaki autyzmu u dziecka. Książka podzielona jest na czytelne rozdziały, które odpowiadają etapom rozwoju maluszka i zdobywaniu przez niego nowych umiejętności. W każdym rozdziale znajdują się tabele z najważniejszymi informacjami, testami lub ciekawymi przykładami. Książka zawiera również wiele bardzo szczegółowych rysunków, które ułatwiają samodzielną diagnozę. Najważniejsze informacje zaznaczone są na marginesie w wyraźnych ramkach, a na końcu publikacji znajduje się poręczny słowniczek. Ułatwieniem dla rodziców jest również zamieszczony w książce dziennik obserwacji, gdzie rodzic może zapisywać swoje uwagi, oraz kwestionariusz, dzięki któremu każdy czytelnik może przyczynić się do badań nad autyzmem.

Dla kogo?

Książka jest bez wątpienia obowiązkową pozycją w biblioteczce każdego rodzica. Powinien po nią sięgnąć jednak każdy, kto zajmuje się małymi dziećmi. Polecić ją można nianiom, przedszkolankom, a nawet babciom i dziadkom, którzy często opiekują się niemowlakami. Dzięki prostemu językowi i dużej ilości obrazków książka jest bardzo zrozumiała, a jej czytanie, pomimo trudnego tematu, może stać się przyjemnością.

Autor: Monika Stoczyńska

Zdrowie.wieszjak.polki.pl jest patronem medialnym książki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA