Maszynką możemy usunąć jedynie część włosa, która znajduje się ponad powierzchnią skóry, czyli cały widoczny włos. fot. Fotolia

Czy noszenie stringów jest groźne dla zdrowia?

Stringi mają równie wiele zwolenników, co przeciwników. Kobiety lubią je, ponieważ są seksowne i nie odznaczają się pod ubraniem. Jednak czy skąpe majteczki wpijające się w intymne części ciała mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Jak nosić stringi, by uniknąć przykrych konsekwencji?
/ 30.08.2018 14:32
Maszynką możemy usunąć jedynie część włosa, która znajduje się ponad powierzchnią skóry, czyli cały widoczny włos. fot. Fotolia

Majtki typu string po raz pierwszy pojawiły się w pod koniec lat 70. w Brazylii, gdzie stały się hitem plażowym. Popularność stringów dotarła do Ameryki Północnej a następnie do Europy. Ponieważ ich konstrukcja jest bardzo prosta i oszczędna, projektanci prześcigali się w tworzeniu coraz oryginalniejszych wzorów. Dla wielu kobiet stringi są bielizną noszoną na co dzień. Jednak ginekolodzy przestrzegają przed zbyt częstym chodzeniem w stringach – okazuje się, że noszone zbyt często mogą wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Otarcia i podrażnienia

Stringi najczęściej szyte są z syntetycznych i elastycznych materiałów. Są skąpe i obcisłe, dlatego też bardzo ściśle przylegają do intymnych części ciała. Skóra wtedy bardzo szybko się poci,  a nie może swobodnie oddychać. Stringi często pozostawiają skórę podrażnioną, z bolesnymi otarciami lub nawet nieestetycznymi przebarwieniami. Częste podrażnianie skóry wpijającymi się w nią paskami może poskutkować długotrwałymi bólami lub świądem.

Ryzyko zakażeń

Otarcia w okolicach intymnych bardzo łatwo poddają się zakażeniom, a okazji do ich nabawienia się podczas noszenia stringów nie brakuje.Bakterie z odbytu szybko przemieszczają się po cieniutkim i wilgotnym pasku w okolice pochwy. Bakterie te wywołują intymne infekcje, których wyleczenie jest trudne i długotrwałe. Tą drogą przemieszczają się m.in. wirusy HPV (wirusy  brodawczaka ludzkiego) , wywołujące nowotwory szyjki macicy. Wilgotne środowisko okolic intymnych i utrudnione oddychanie to idealne warunki dla rozwoju groźnych grzybów, powodujących grzybicę pochwy. Ponadto syntetyczne materiały, z których stringi są zazwyczaj wykonane, nie pozwalają na pranie ich w wysokiej temperaturze, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że część bakterii lub wirusów nie zostanie w ogóle usunięta.

Popularne porady na zwalczenie infekcji intymnych, czyli tego nie rób!

Brak ochrony przed chłodem i wilgocią

Cieniutkie paseczki nie ochronią okolic intymnych przed zmianami temperatury, przez co nietrudno o infekcję układu moczowego i płciowego. W ten sposób możemy nabawić się zapalenia pęcherza bądź przydatków.  Jest to niebezpieczne zarówno w chłodnych porach roku, jak i latem, kiedy często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak bezpiecznie nosić stringi?

Przede wszystkim należy unikać codziennego noszenia stringów i innych skąpych majtek. Podczas noszenia takiej bielizny musimy  szczególnie zadbać o higienę okolic intymnych. W  miarę możliwości wybierajmy majtki z miękkich, naturalnych materiałów lub takich, które można prać w wysokiej temperaturze. Unikajmy stringów intensywnie kolorowych, gdyż farba użyta do ich barwienia może dodatkowo podrażniać skórę. Jeżeli nasza skóra w okolicach intymnych jest wyjątkowo wrażliwa lub jeśli jesteśmy w trakcie leczenia intymnej infekcji, powinnyśmy zrezygnować z noszenia majtek tego typu.

Jak uniknąć obtarć od koszulki i bielizny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!