Każdego roku choroby przewodu pokarmowego związane z występowaniem biegunki zabijają na świecie miliony istnień ludzkich, głównie dzieci. Problem ten dotyczy szczególnie krajów rozwijających się. W takich przypadkach główną metodą postępowania jest nawadnianie pacjentów, jednak jest to jedynie leczenie objawowe, niewpływające w żaden sposób na długość trwania dolegliwości. Zastosowanie „dobrych bakterii” zawartych w preparatach probiotycznych wydaje się być działaniem eliminującym źródło biegunki w różnych mechanizmach. Jednym z nich jest konkurencja o składniki pokarmowe występujące w ograniczonej ilości.
By udowodnić ostatecznie skuteczność działania probiotyków naukowcy przeanalizowali dane z 63 badań klinicznych, w których uczestniczyło ponad 8 tysięcy pacjentów, z czego w 56 pracach skupiono się głównie na niemowlętach i dzieciach. Ustalono, że podawanie probiotyków z płynami przeciwdziałającymi odwodnieniu skróciło czas trwania biegunki o 1 dzień oraz zmniejszyło ryzyko biegunki trwającej 4 lub więcej dni aż o 59 %. Przy tym nie zaobserwowano żadnych istotnych działań ubocznych.
Naukowcy chcą teraz się skupić na poszukiwaniu szczepów bakterii najbardziej skutecznych w leczeniu biegunki i zapobieganiu jej progresji w przewlekłą formę choroby.
Źródło: Science Daily/ kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!