Osteoporoza jest związana z wystąpieniem menopauzy ok. 50 roku życia. W tym wieku następuje zanik aktywności jajników i wiążący się z tym spadek poziomu hormonów płciowych (głównie estrogenów, odpowiedzialnych m.in. za prawidłowy stan układu kostnego, kształtowanie ich prawidłowej mineralizacji i odpowiedniej gęstości).
Podobną rolę odgrywają androgeny (testosteron) u mężczyzn. Spadek poziomu testosteronu w czasie andropauzy (ok. 70 rok życia) przyczynia się do wystąpienia tej choroby.
Inne czynniki prowadzące do jej powstania: -dieta uboga w wapń i witaminę D, magnez, białko; -zaburzenia wchłaniania w układzie pokarmowym; - stosowanie używek (alkohol, papierosy, kawa); - brak aktywności fizycznej; - choroby w wieku starczym.
Objawy: - bóle kości długich pod wpływem obciążenia; -ból kręgosłupa i jego deformacje; -obniżenie wzrostu (złamania kompensacyjne kręgów); - złamanie kości przy niewielkich urazach.
Leczenie: - dieta bogata w wapń (nabiał, rośliny strączkowe, zielone warzywa) i witaminę D (tran, jaja, mleko); - leki: *hamujące proces niszczenia kości; *pobudzające kościotworzenie; - zwiększenie aktywności fizycznej; - odstawienie używek.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!