Problemy z wątrobą prowadzą do komplikacji t. j.: stłuszczenie, niewydolność i marskość, żółtaczka, nowotwory. Uszkodzenia te są współcześnie poważnym problemem społecznym. Wątroba posiada zdolności regeneracyjne, ale zbyt rozległe i powtarzające się uszkodzenia prowadzą do utraty funkcji i marskości wątroby.
Jedz lekkie i jak najmniej przetworzone posiłki, najlepiej gotowane na parze, duszone, pieczone w folii aluminiowej. Unikaj smażenia potraw.
Spożywaj 5 mniejszych posiłków zamiast trzech dużych – odciąży to wątrobę i umożliwi jej prawidłowe wywiązywanie się z zadań oczyszczania, właściwej przemiany materii.
Twoja dieta powinna być zbilansowana, odpowiednio dobrana do potrzeb organizmu, bogata w witaminy i mikroelementy - dostarczanie witamin (zwłaszcza z grupy B), mikroelementów pozwala chronić narządy przed rozmaitymi schorzeniami i poprawić odporność organizmu.
Każdy kęs żuj wolno i jedz w spokoju - ułatwisz pracę wątrobie i żołądkowi, wątroba dostarczy niezbędną ilość żółci do trawienia pokarmu i wyłapie szkodliwe substancje.
Jedz dużo warzyw (gotowanych na parze) zwłaszcza zawierających dużo witamin B1, B2, B6 i PP (np. kapusta, brokuły, soja, kukurydza, sałata), ważnych dla prawidłowej przemiany materii. W warzywach jest też dużo błonnika usprawniającego trawienie.
Unikaj napojów gazowanych, pikantnych potraw, tłustych, smażonych dań (fast food), świeżego pieczywa, dużej ilości słodyczy, alkoholu, silnie przetworzonej żywności, produktów zawierających słodziki i dodatki chemiczne.
Ogranicz spożywanie soli – zastąp ją ziołami o działaniu stymulującym układ trawienny (np. imbir, kozłek lekarski, majeranek, mięta).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!