Suchość w ustach i drapanie w gardle - tytoń powoduje podrażnienie gardła, ale jednocześnie znosi ból - żuj gumę do żucia lub popijaj małymi łykami zimną wodę. Tabletki i środki w aerozolu stosuj tylko w razie potrzeby.
Kaszel - świadczy o odzyskiwaniu przez oskrzela funkcji oczyszczających, zazwyczaj mija po kilkunastu dniach - popijaj powoli ciepłą herbatę ziołową lub weź krople na kaszel albo cukierka. Tabletki przeciwkaszlowe stosuj tylko w razie silnego kaszlu.
Ból głowy - jest związany z obniżającym się stężeniem nikotyny we krwi - weź ciepłą kąpiel, więcej odpoczywaj, ćwicz techniki relaksacji, oddychaj głęboko.
Głód - brak nikotyny powoduje odblokowanie zmysłów węchu i smaku (dlatego jedzenie lepiej smakuje). Wkładaniem jedzenia do ust i gryzieniem kompensujesz nawyk trzymania czegoś w ustach - pij wodę i napoje niskokaloryczne lub zjedz przekąskę z matą zawartością tłuszczu np. owoc.
Nieregularne wypróżnienia - nikotyna pobudza perystaltykę jelit, a jej brak powoduje rozleniwienie jelit (pasaż pokarmowy będzie wydłużony do czasu, gdy Twój organizm nie przystosuje się do tych warunków) - spożywaj więcej płynów, błonnika, warzyw, owoców, ziaren z dużą jego zawartością.
Zmęczenie - Twój organizm oczyszcza się z nikotyny, która działa pobudzająco - zrób sobie drzemkę, nie zmuszaj się do działania.
Zły nastrój - związane jest też ze zmniejszającym się stężeniem nikotyny we krwi - przejdź się na spacer, weź gorącą kąpiel, ćwicz techniki relaksacji.
Zaburzenia snu - nie pij kawy, herbaty ani coli po godzinie 18 i ćwicz techniki relaksacji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!