Czy wiesz jak rzucić palenie?

Czy wiesz jak rzucić palenie? fot. Czy.wieszjak.pl
Palenie zwiększa ryzyko chorób serca, płuc i nowotworów złośliwych. Paląc papierosy niszczysz tylko swoje zdrowie. Oto wskazówki pomocne przy rzucaniu palenia.
/ 31.10.2010 20:43
Czy wiesz jak rzucić palenie? fot. Czy.wieszjak.pl

Przygotuj się do rzucenia palenia: *napisz listę powodów do rzucenia palenia, *poproś przyjaciela lub członka rodziny, aby też rzucił palenie razem z Tobą - oboje będziecie się wspierać, *ustal datę rzucenia palenia i bądź konsekwentny, *miej realne oczekiwania.

Zmień swoje zwyczaje: *utrudnij dostęp do palenia - nie kupuj papierosów w opakowaniach zbiorczych i nie noś ich przy sobie, *pal jedynie, kiedy odczuwasz taką potrzebę i zawsze zastanów się, zanim sięgniesz po papierosa, *zmniejsz liczbę wypalanych papierosów, *spróbuj zmienić markę papierosów na taką, która Ci nie smakuje, a na kilka tygodni przed dniem rzucenia palenia zmień markę papierosów na taką, która zawiera mało smoły i nikotyny.

Zrób okres próbny: *spróbuj nie palić papierosów przez jakiś czas - powiedz sobie, że określonego dnia nie będziesz palić i nie pal, *nie myśl o tym, że już nigdy nie będziesz palić - pomyśl raczej, że nie będziesz palić od określonego dnia, *wypierz swoją odzież, aby nie pachniała papierosami.

Czas rzucić: *wyrzuć papierosy, zapałki, zapalniczki, popielniczki, *poproś stomatologa, żeby usunął nalot tytoniowy z zębów - zobacz, jak ładnie wyglądają, *staraj się mieć jak najwięcej zajęć w tym wielkim dniu, *kup sobie coś lub w inny sposób uczcij ten dzień, *przypomnij rodzinie i przyjaciołom, że dzisiaj jest dzień rzucenia palenia i poproś ich o wsparcie.

Ułatw sobie pierwsze kilka dni: *wysprzątaj swój dom i miejsce pracy, odśwież, wywietrz z dymu papierosowego, przebywaj w miejscach, gdzie palenie jest zabronione, *pij dużo wody i soków owocowych, unikaj napojów, które zwykle spożywałeś podczas palenia papierosów (np. kawa lub alkohol), *gdy brak Ci uczucia trzymania papierosa - trzymaj ołówek, wykałaczkę, żuj marchew, jabłka, rodzynki lub gumę bez cukru, kiedy odczuwasz potrzebę palenia, *znajdź nowe zajęcia – pójdź na spacer, zamiast zapalić, wykonuj czynności, które zajmują ręce i uniemożliwiają palenie.

Możesz sobie pogratulować - jesteś na dobrej drodze, aby stać się osobą niepalącą. W ciągu 12 godzin od ostatniego papierosa, organizm zacznie się regenerować, w ciągu kilku dni poczujesz poprawę zmysłu węchu i smaku, będzie Ci łatwiej oddychać, przestaniesz mieć kaszel, zyskasz dodatkowe dni w zdrowiu na następne lata życia.

W okresie gdy organizm będzie się regenerował możesz poczuć objawy abstynenckie - oznacza to, że organizm usuwa nikotynę. Większość nikotyny zniknie z organizmu w ciągu trzech dni, ale pragnienie palenia pozostanie dłużej.

Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale jest możliwe. Musisz się liczyć z objawami odstawienia i możliwością wystąpienia sytuacji, w których będziesz odczuwać silną potrzebę zapalenia papierosa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA