To choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stałym lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Jest jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelności z powodów sercowo-naczyniowych. Niewykryte lub niewłaściwie leczone powoduje wzrost ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienia serca oraz niewydolność serca i nerek. Może nawet spowodować śmierć.
Rozpoznaje się je, kiedy pomiary ciśnienia wynoszą co najmniej 140 mmHg (dla ciśnienia skurczowego) i/lub 90 mmHg (dla ciśnienia rozkurczowego).
Chorują na nie kobiety i mężczyźni, zazwyczaj między 30. a 40. rokiem życia. Objawy choroby mogą mieć początek już w dzieciństwie. Częściej chorują osoby, w rodzinach których wcześniej występowało nadciśnienie tętnicze.
Leczy się je na 2 sposoby: 1. to zmiana trybu życia: zaprzestanie palenia tytoniu, unikanie stresów, zwiększenie aktywności fizycznej, modyfikacja diety (ograniczenie soli, alkoholu, spożywanie pokarmów bogatych w potas, magnez, witaminę D3). 2. leczenie farmakologiczne.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!