Miętę pieprzową - zawiera olejki eteryczne (głównie mentol), garbniki, związki flawonoidowe, witaminę C i karoten. Surowcem leczniczym są liście. Zbiera się je z roślin, które jeszcze nie kwitną, suszy się możliwie szybko w zacienionym miejscu. Napary z mięty stosuje się w dolegliwościach żołądkowych, objawiających się bólami brzucha, wzdęciami, nudnościami, w nieżytach żołądka i jelit, w upośledzonym trawieniu ciężko strawnych pokarmów.
Czarną jagodę - ma soczyste, ciemnofioletowe owoce, z sinawym nalotem. Jagody można zbierać w lasach prawie całej Polski, głównie w czerwcu. W ziołolecznictwie stosuje się zarówno owoce świeże, suszone oraz liście. Owoce zawierają kompleks związków antocyjanowych, pektyny, liczne garbniki, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy). Do celów leczniczych używa się owoców świeżych i suszonych. Działają zapobiegawczo, bakteriobójczo, ściągająco i łagodząco na błonę śluzową jelit. Jagody stosowane są też jako lek pomocniczy w leczeniu robaczyc - owsików i glistnicy ludzkiej.
Kminek zwyczajny - jest rośliną dwuletnią. Dojrzewa w lipcu i wtedy ścina się go i wyłuskuje owoce. Kminek zawiera olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są karwon i limonen, flawonoidy, kwasy organiczne (kawowy). Surowcem leczniczym są owoce. Mają specyficzny, ostry zapach i gorzkawy, szczypiący smak. Kminek pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwskurczowo i wiatropędnie. Jest też doskonałą przyprawą kulinarną, dodawaną do tłustych ciężko strawnych potraw.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!