Może wystąpić uczucie zmęczenia (spowodowane niedoborem krwi utlenowanej w mięśniach), zadyszka przy wysiłku, duszności (spowodowane nadmiarem płynów w organizmie), obrzęk stóp i kostek (zwolnienie przepływu krwi powoduje zatrzymanie wody w organizmie), częstsze oddawane moczu w nocy (związane z zatrzymaniem płynów w organizmie).
Przez zmiany w stylu życia i regularne przyjmowanie leków możesz poprawić swój stan zdrowia. Zapoznaj się ze wskazówkami, które mogą pomóc w tej chorobie.
Przyjmuj leki wg zaleceń lekarza – nie przyjęcie leku może nawrócić objawy niewydolności serca. Czasem konieczne jest stosowanie wielu rodzajów leków. Wtedy pamiętaj kiedy i jak je stosować. Lekarz na pewno udzieli Ci odpowiednich wyjaśnień.
Spożywaj mniej soli - powoduje zatrzymanie płynów w organizmie - stanowi to dodatkowe obciążenie da serca.
Waż się codziennie i notuj wagę ciała - szybkie zwiększenie masy ciała może oznaczać zatrzymanie zbyt dużej ilości wody i nieprawidłową czynność serca. Codziennie zapisywanie wagi ciała to cenne źródło informacji, pomocne w doborze właściwej terapii.
Wykonuj bezpieczne i regularne ćwiczenia - poprawisz swoją wydolność i wzmocnić serce. Unikaj ćwiczeń, które powodują zadyszkę lub zawroty głowy. Przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń omów ich plan z lekarzem.
Znajdź czas na wypoczynek – zwłaszcza, kiedy jesteś bardziej zmęczony niż zwykle - wypoczynek zmniejsza obciążenie dla serca.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!