Kobieta po trzydziestce, to kobieta dojrzała. Zna swoje ciało i dba o siebie. Niezależnie od wieku musi obserwować swój organizm i wyjaśniać to, co ją zaniepokoi. Bowiem wszelkie dopiero rozpoczynające się choroby – szybciej i skuteczniej się leczy.
Jednak nie każda kobieta, która przekracza magiczny próg trzydziestu lat, wie jakie badania profilaktyczne powinna wykonać. My podpowiadamy na co trzeba zwrócić szczególną uwagę...
Z pewnością do niezbędnych testów zdrowotnych po trzydziestym roku życia, zaliczymy:
- badanie ginekologiczne (1-2 razy w roku, z uwagi na ryzyko pojawienia się mięśniaków macicy, które często atakują kobiety w omawianym wieku – więcej o mięśniakach macicy, znajduje się tutaj: Choroby macicy cz. 1 )
- badanie palpacyjne piersi (1-2 razy w roku, samobadanie co miesiąc)
- USG piersi (2 razy w roku)
- cytologia (raz w roku)
- USG przezpochwowe (2 razy w roku)
- badania krwi: morfologii krwi z rozmazem, poziom glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, parametrów wątroby i poziomu żelaza (raz w roku)
- badanie ogólne moczu (raz w roku)
- pomiar ciśnienie tętniczego krwi (raz na miesiąc)
- EKG (raz na 3 lata)
- USG jamy brzusznej (raz na 3-5 lat)
- badanie okulistyczne (raz w roku)
- badanie stomatologiczne (dwa razy w roku)
czyli badania, jakie wykonują kobiety po 20 roku życia, na których temat już pisaliśmy w artykule: Czy wiesz jakie badania powinnaś wykonać gdy ukończyłaś 20 lat?
Wiek trzydziestu lat obliguje nas jeszcze do następujących działań profilaktycznych:
- mammografia – wykonujemy pierwsze badanie po 35 roku życia, kobiety z obciążeniem rodzinnym po 30 roku życia
- badanie poziomu żelaza – z uwagi na ryzyko rozwinięcia się niedokrwistości, ale również wtedy gdy planuje się ciążę
- badanie hormonów kobiecych (estrogeny, progesteron, prolaktyna)
- badanie słuchu (raz na 5 lat po 30 roku życia)
Badań tych nie jest wiele. Można je rozłożyć na cały rok. W określonym miesiącu udać się na jedne, a na następne w innym miesiącu. Pamiętajmy, że profilaktyka, podobnie jak leczenie jest jeszcze dobrowolne. Chcemy – to poddajemy się badaniom. W naszych rękach jest własne zdrowie i życie... Warto poświęcić trochę czasu na wizyty u specjalistów za wczasu, niż później większą część życia spędzić na wędrówkach po gabinetach lekarskich. Zatem zachęcam wszystkie Panie do wygospodarowania sobie tych paru dni, wyłącznie dla siebie i własnego zdrowia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!