Czy wyrywanie zęba boli? Sprawdź, kiedy znieczulenie może nie zadziałać

Czy wyrywanie zęba boli fot. Adobe Stock, Africa Studio
Wyrywanie zęba, czyli jego ekstrakcja, na pewno nie należy do przyjemnych zabiegów. Obawiamy się przede wszystkim bólu w trakcie wyrywania. Wyrywanie zęba nie jest jednak zabiegiem bolesnym. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Ból pojawia się dopiero wtedy, gdy ustępuje znieczulenie. Aby złagodzić dolegliwości, wystarczą leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Agnieszka Czechowska / 12.10.2022 14:01
Czy wyrywanie zęba boli fot. Adobe Stock, Africa Studio

Spis treści:

  1. Na czym polega wyrwanie zęba
  2. Czy wyrywanie zęba boli?
  3. Czy znieczulenie może nie zadziałać?
  4. Które zęby najtrudniej wyrwać?
  5. Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba?
  6. Sposoby na ból zęba po wyrwaniu

Na czym polega wyrwanie zęba

Wyrwanie zęba (ekstrakcja zęba) to niewielki zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z jamy ustnej. Zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym

Zabieg składa się z kilku etapów:

  • najpierw dentysta zrywa więzadło okrężne otaczające ząb,
  • następnie za pomocą kleszczy doprowadza do zwichnięcia zęba i usuwa go.
  • Na koniec oczyszcza zębodół (usuwa z niego resztki zmian zapalnych, kości, zęba) i zakłada opatrunek (ewentualnie jeśli jest taka konieczność, zszywa ranę).

Jak długo trwa wyrywanie zęba

Wyrywanie zęba zazwyczaj trwa ok. 10-20 minut, jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach (np. ząb zatrzymany, zakrzywiony korzeń) zabieg może trwać nawet 60 minut. 

Czy wyrywanie zęba boli?

Wyrywanie zęba w gabinecie stomatologicznym nie boli. Standardowo ekstrakcja zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które, o ile jest prawidłowo zastosowane, gwarantuje bezbolesność zabiegu. Jedyne co pacjent może odczuwać w czasie ekstrakcji to rodzaj rozpierania. Nieprzyjemne mogą być również dźwięki, które towarzyszą wyrywaniu zęba. Samo podanie znieczulenia również nie boli. Pacjent odczuwa tylko lekkie ukłucie.

Czy znieczulenie przy wyrywaniu zęba może nie zadziałać?

Może się tak zdarzyć. Najczęściej znieczulenie może nie zadziałać w sytuacji, gdy w okolicy zęba rozwinął się stan zapalny z ropnym wysiękiem. W kwaśnym środowisku ropnym standardowe środki znieczulające nie działają wystarczająco silnie. Dlatego w takiej sytuacji lekarze zwykle decydują się na wcześniejsze podanie antybiotyku, który upora się z infekcją, a dopiero później usuwają ząb.

Które zęby najtrudniej wyrwać?

Najtrudniej wyrwać zęby zatrzymane (które nie wyrżnęły się nad powierzchnię dziąsła), zęby częściowo wyrżnięte, złamane lub pęknięte oraz takie, które mają długi lub zakrzywiony korzeń. Trudnymi zębami do wyrwania są często ósemki, nazywane też "zębami mądrości". Usunięcie ósemek wiąże się na ogół z większymi dolegliwościami po zabiegu. Także zęby wielokorzeniowe (trzonowe) są z reguły trudniejsze do usunięcia niż jednokorzeniowe. 

Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba?

Ból poekstrakcyjny pojawia się od razu, gdy ustępuje znieczulenie. Ból po wyrwaniu zęba na ogół mija po 2-4 dniach (z każdym dniem jest słabszy). Zwykle nie jest bardzo nasilony i przechodzi po zażyciu leków przeciwbólowych bez recepty. Krwawienie po wyrwaniu zęba może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu. Normalnym objawem jest też obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka dni po wyrwaniu zęba. 

Ból po wyrwaniu zęba może być silniejszy lub trwać dłużej, jeśli zabieg był skomplikowany. Może się tak zdarzyć, gdy stomatolog miał trudności z rozchwianiem zęba przed jego usunięciem. 

W 2-4% przypadków po ekstrakcji rozwijają się powikłania, np. w postaci suchego zębodołu. Ból charakterystyczny dla tego schorzenia jest bardzo silny i mija dopiero po oczyszczeniu rany w gabinecie stomatologicznym.

Sposoby na ból zęba po wyrwaniu

Zalecanym sposobem na ból zęba po wyrwaniu jest przyjęcie leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty (np. paracetamol, ibuprofen) lub innego leku, który przepisał stomatolog. Najlepiej nie czekać do ostatniej chwili, aż ból będzie już bardzo nasilony, ponieważ lek nie zacznie działać od razu.

Pamiętajmy też, aby przyjmować środek przeciwbólowy zgodnie z dawkowaniem w ulotce. Paracetamol zażywa się co 4-6 godzin (maksymalna dawka 4000 mg na dobę), zaś ibuprofen co 6-8 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 1200-1800 mg w dawkach podzielonych).

Aby złagodzić ból zęba po wyrwaniu (i zapobiec powikłaniom), należy postępować zgodnie z zaleceniami:

  • Nie wolno jeść i pić przez 2 godziny od zabiegu.
  • Przez co najmniej 2 doby nie należy jeść twardego jedzenia, przyjmować gorących lub zimnych posiłków i napojów.
  • Unikać picia alkoholu i palenia papierosów.
  • Unikać wysiłku fizycznego.
  • Do 12 godzin po zabiegu nie wolno szczotkować zębów oraz płukać jamy ustnej.
  • Szczotkując zęby, przez kilka kolejnych dni należy omijać szczoteczką miejsce po zabiegu. 
  • Nie pić przez słomkę. Zasysanie napoju może powodować oderwanie się skrzepu. 

Przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych na ogół wystarczą, aby poradzić sobie z bólem po wyrwaniu zęba.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.02.2019.

Czytaj także:
Na czym polega leczenie kanałowe zęba? Cena, wskazania, powikłania
Silny ból zęba? Sprawdź, czy i jak można zatruć zęba w domu
9 domowych sposobów na ból zęba. Jak sobie poradzić naturalnie?
Ból zębów po leczeniu kanałowym. Jakie są powikłania po plombowaniu i wyrwaniu zęba?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA