Czy zawsze obniżać gorączkę?

Wszyscy dobrze wiemy co to jest gorączka i jak sobie z nią radzić. Jednakże często już zwykły stan podgorączkowy uznajemy za gorączkę i zaczynamy ją szybko zbijać. Bierzemy leki obniżające temperaturę, wykonujemy zimne okłady na czoło… Ale czy słusznie?
/ 20.02.2013 06:35

Wszyscy dobrze wiemy co to jest gorączka i jak sobie z nią radzić. Jednakże często już zwykły stan podgorączkowy uznajemy za gorączkę i zaczynamy ją szybko zbijać. Bierzemy leki obniżające temperaturę, wykonujemy zimne okłady na czoło… Ale czy słusznie?

Czy zawsze obniżać gorączkę?

Fot. Depositphotos

W niektórych przypadkach nie obniża się podwyższonej temperatury ciała. Nie bezcelowo używam tego określenia, ponieważ nie każda zwyżka temperatury jest gorączką i nie zawsze musi być ta zwyżka zbijana.

Dla przypomnienia, podwyższoną temperaturę ciała określamy następująco:

• 37,0°C:38°C – stan podgorączkowy
• 38,1:38,5 °C – nieznaczną
• 38,5:39,5 °C – umiarkowaną
• 39,5:40,5 °C – znaczną
• 40,5:41,0 °C – wysoką
• >41 °C – gorączka nadmierną

Kiedy nie zbijamy gorączki?

Jeśli jest to stan podgorączkowy lub gorączka nieznaczna, nie warto jej obniżać. Taka temperatura jest naszym sprzymierzeńcem w walce z drobnoustrojami. Jest mechanizmem obronnym, pozwalającym na zredukowanie liczby wirusów, czy bakterii. Wyższa temperatura ciała niszczy lub osłabia te mikroorganizmy. Zatem podanie leku przeciwgorączkowego byłoby „samobójem” dla układu immunologicznego. Jednak od tego stanu są wyjątki. Bowiem u osób chorych na padaczkę (i inne choroby neurologiczne), temperaturę obniżamy zawsze, ponieważ w innym przypadku może dojść do napadu drgawek i uszkodzenia mózgu.

Kiedy trzeba obniżać temperaturę?

Temperaturę obniżamy zawsze u niemowląt i małych dzieci, w przypadku wspomnianych chorób układu nerwowego, a także gdy gorączka jest umiarkowana, znaczna, wysoka lub nadmierna – u osób dorosłych. W przypadku gorączki powyżej 40 °C wymagana jest konsultacja lekarska.

Jakie leki obniżają gorączkę?

Istnieje kilka podstawowych leków przeciwgorączkowych. Najważniejsze z nich i dostępne bez recepty to:
- Paracetamol, Ibuprofen (mogą być stosowane u dzieci i u dorosłych)
- Pyralgina, Aspiryna (nie mogą być stosowane u dzieci, ale mogą być stosowane
przez dorosłych).

Oprócz leków, w celu obniżenia gorączki można też stosować zabiegi fizykalne, głównie polegające na zastosowaniu zimna, np. okłady na czoło, okłady żelowe, zawijania.

Czy wiesz, że…
Temperatura ciała mierzona w różnych miejscach ciała, ma inne wartości tzw. „normy”. Temperatura mierzona pod pachą powinna mieć wartość: 36,6 °C; w jamie ustnej - 36,9 °C; w odbycie (u niemowląt) - 37,1 °C; w uchu - 37,1 °C.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA