Czy zęby zmieniają rysy twarzy?

Okazuje się, że zęby zmieniają rysy twarzy – dlatego tak ważne jest ich prostowanie/fot. Fotolia
Okazuje się, że zęby zmieniają rysy twarzy – dlatego tak ważne jest ich prostowanie. Stłoczone, nakładające się i obrócone zęby trudno jest wyczyścić, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Prostowanie zębów powinno się zacząć już w wieku 7–10 lat.
Okazuje się, że zęby zmieniają rysy twarzy – dlatego tak ważne jest ich prostowanie/fot. Fotolia

Kiedy do ortodonty?

„Pierwszy raz powinniśmy zaprowadzić swoje dziecko do ortodonty w wieku ok. 7 lat. Ortodonta ocenia na podstawie położenia pierwszych trzonowych zębów stałych oraz zębów siecznych, czy u dziecka występuje wada zgryzu” – radzi dr Jarosław Doliński.

W przypadku nieprawidłowości takich jak: zgryz krzyżowy, otwarty, tyłozgryz, stłoczenie zębów, można rozpocząć wczesne leczenie, które pozwala na harmonijne ukierunkowanie wzrastających zębów i struktur twarzy.

Zobacz też: Zdrowe zęby - poradnik

Czy zęby zmieniają rysy twarzy?

Efektem leczenia wczesnego jest przygotowanie miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, tym samym można uniknąć konieczności usuwania zębów stałych w przyszłości. Celem leczenia jest również pobudzanie lub hamowanie wzrostu górnej i dolnej szczęki. W ten sposób można skorygować dysproporcje w ich budowie i kształcie, wyleczyć rozbieżność wzajemnego położenia, a tym samym poprawić sobie… rysy twarzy.

Korygowanie wad w okresie leczenia wczesnego pomaga podejmować ewentualne leczenie właściwe w wieku młodzieńczym. Dzięki temu jest ono krótkie i nie wymaga usuwania zębów czy innych zabiegów chirurgicznych. Jeśli zaniedbamy leczenie wczesne, oznacza to – szczególnie dla osób z rozbieżnością w położeniu szczęk – że efekty późniejszego leczenia mogą być kompromisowe i niestabilne.

Nawyki krzywią zęby

Specjaliści wymieniają dwie zasadnicze grupy przyczyn powstawania zniekształceń zgryzu:

1. czynniki ogólne, takie jak: dziedziczność (niekorzystny wzorzec wzrostu), choroby ogólnoustrojowe (krzywica), zaburzenia hormonalne, szkodliwy wpływ leków, promieniowania jonizującego oraz infekcji wirusowych w okresie ciąży.

2. Czynniki miejscowe, takie jak: dysfunkcje (nieprawidłowe układanie do snu i karmienia, oddychanie przez usta, wady postawy ciała, wady wymowy, nieprawidłowe połykania, leniwe żucie), parafunkcje (nawyki ssania kciuka, smoczka, nagryzania wargi oraz zgrzytania zębami), próchnica (zwłaszcza jej konsekwencje w postaci przedwczesnej utraty zębów mlecznych) i urazy ( prowadzące do zaburzeń wzrostu kości, rozwoju zawiązków zębów stałych, złamania lub utraty wychylonych zębów siecznych).

„Wyjaśnienie przyczyn powstawania wad zgryzu ma znaczenie zarówno dla postawienia właściwej diagnozy, jak i przygotowania planu leczenia. W wielu przypadkach umożliwia zapobieganie powstawaniu lub nasilaniu się nieprawidłowości – mówi dr Jarosław Doliński. – „Duże znaczenie ma wykrycie przyczyny w jak najwcześniejszym stadium rozwoju wady, co pozwala uniknąć powstania poważnego zaburzenia morfologiczno-czynnościowego narządu żucia”.

Choroby przyzębia, które występują również częściej w przypadku stłoczonych, ciasno ustawionych zębów, są uznawane za jedną z przyczyn chorób serca oraz cukrzycy.

Zobacz też: Jak leczyć wady zgryzu u dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA