Dbaj o nerki!

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Nerek. W tym roku przypada na 14 marca, czyli tradycyjnie: drugi czwartek tego miesiąca. Nie jest celebrowany bez powodu, ponieważ świadomość chorób nerek jest naprawdę niska, a niewydolność nerek zbiera coraz większe żniwo wśród ludzi. W tym roku obchodom Światowego Dnia Nerek przyświeca hasło: „Zatrzymać choroby nerek”. Akcja edukacyjno- profilaktyczna będzie dotyczyła zapobiegania ostremu uszkodzeniu nerek.
/ 14.03.2013 07:35

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Nerek. W tym roku przypada na 14 marca, czyli tradycyjnie: drugi czwartek tego miesiąca. Nie jest celebrowany bez powodu, ponieważ świadomość chorób nerek jest naprawdę niska, a niewydolność nerek zbiera coraz większe żniwo wśród ludzi. W tym roku obchodom Światowego Dnia Nerek przyświeca hasło: „Zatrzymać choroby nerek”. Akcja edukacyjno-profilaktyczna będzie dotyczyła zapobiegania ostremu uszkodzeniu nerek.

Dbaj o nerki!

Fot. Depositphotos

Wiele osób nie wie, że ich nerki mogą być już teraz uszkodzone, mimo że nie dostrzegają żadnych wyraźnych objawów. Jednak nie kontrolując ich funkcjonowania u specjalistów czy nie wykonując prostych badań, postawienie diagnozy bywa znacznie opóźnione i zaskakujące. Wtedy konieczne jest wdrożenie inwazyjnych metod leczenia. Jeśli natomiast uszkodzenie zostanie wykryte na czas, wtedy zastosowanie dializy, czy przeszczepu nerek nie będzie konieczne.

Ostre uszkodzenie nerek (Acute Kidney Injury, AKI) – co to jest?

Ostre uszkodzenie nerek to szybka, nagła utrata czynności nerek. Nie mogą one właściwie spełniać swojej funkcji, przez co cierpi cały organizm. Lista przyczyn tego stanu jest długa i obejmuje takie zaburzenia jak zatrucie toksynami, spadek poziomu krwi w organizmie, czy ogólne zakażenie organizmu (sepsa) z towarzyszącą niewydolnością ważnych dla życia narządów. AKI najczęściej występuje u pacjentów leczonych w ramach oddziałów anestezjologii
i intensywnej terapii, co nie oznacza, że nie może wystąpić u innych chorych. Stan ten zwiększa ryzyko śmierci.

Po czym można rozpoznać AKI? Po charakterystycznych objawach, które może zaobserwować lekarz lub inny profesjonalista medyczny opiekujący się pacjentem. Zaliczamy do nich:

- zmniejszoną produkcję moczu (pacjent oddaje za mało moczu),
- podwyższony poziom mocznika we krwi,
- podwyższony poziom azotu we krwi,
- podwyższony poziom kreatyniny we krwi.

AKI może przebiegać z różnym stopniem nasilenia i prowadzić do rozmaitych powikłań. Najgroźniejszymi są: kwasica metaboliczna, hiperkalemia (wysoki poziomem potasu we krwi), zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu oraz negatywny wpływ na inne narządy i układy ludzkiego organizmu.

Leczenie AKI jest podobne jak w przypadku niewydolności nerek, czyli zastosowanie specjalnej dializy do chwili poprawy stanu – tzw. ciągła terapia nerkozastępcza (Continuous Renal Replacement Therapy, CRRT) oraz wyrównywanie innych skutków AKI. Ciągła terapia nerkozastępcza to pozaustrojowa „oczyszczalnia organizmu”, pozwalająca „odpocząć nerkom” i je „zastąpić” na dłuższy czas. Wielu lekarzy uznaje ją jako metodę z wyboru w przypadku stwierdzenia AKI.

Pamiętaj, mamy tylko jedną parę nerek. Pełnią one ważne funkcje w naszym organizmie, a ich uszkodzenie zwykle jest nieodwracalne! Zatem dbajmy o nie każdego dnia:

- wypijając około 2 litrów płynów, jeśli nie ma przeciwwskazań,
- stosując się do zasad zdrowej, urozmaiconej diety,
- rezygnując z tłustych produktów spożywczych,
- oddając się umiarkowanej aktywności fizycznej,
- zapobiegając infekcjom układu moczowego,
- lecząc do końca anginy, próchnicę i inne infekcje układu oddechowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA