Badanie na gęstość kości fot. Fotolia

Densytometria - badanie na gęstość kości

Nie boli, trwa kilka minut, a pozwala dokładnie ocenić gęstość kości. Warto ją wykonać!
Agnieszka Czechowska / 07.04.2015 05:07
Badanie na gęstość kości fot. Fotolia
Zmiany chorobowe w kościach mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, zła dieta, naturalne procesy starzenia się tkanek. Wszystko to może może sprawić, że kościec straci swoją gęstość i stanie się podatny na złamania – taki stan najczęściej oznacza osteoporozę. Aby potwierdzić lub wykluczyć tę chorobę wykonuje się badanie densytometryczne.

Dla kogo?

Badanie to zalecane jest głównie paniom w okresie menopauzy (znajdują się one w grupie największego ryzyka zachorowania na osteoporozę) oraz mężczyznom po siedemdziesiątce. Wykonuje się je również w przypadku schorzeń związanych z utratą masy kostnej (np. choroby reumatyczne, choroby nerek, zaburzenia hormonalne), oraz w przypadku długotrwałego stosowania leków steroidowych.

Jak wygląda badanie?

W czasie jego trwania pacjent leży na stole nad którym znajduje się aparat generujący promieniowanie rentgenowskie. Urządzenie to połączone jest z komputerem, a na jego monitorze wyświetla się zarejestrowany obraz. Badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa od 10 do 30 minut. Choć bezpieczne, nie wykonuje się go u kobiet w ciąży. Ze skierowaniem od lekarza POZ lub ortopedy wykonasz je nieodpłatnie (prywatnie koszt: ok. 100 zł).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!