choroby wątroby fot. Adobe Stock

Diagnoza – zniszczona wątroba. Suplementy przyczyną przeszczepu narządu.

Jim McCants chciał zadbać o swoje zdrowie po 50 i uchronić się przed błędami ojca z przeszłości. Sprawdź, dlaczego niemal przepłacił to życiem!
Sylwia Kazimierczuk / 27.10.2018 11:22
choroby wątroby fot. Adobe Stock

Jim McCants od momentu, gdy skończył 50 lat postanowił zadbać o swoje zdrowie i starał się utrzymywać zdrową dietę i regularnie ćwiczyć. Wspomniał, że jego ojciec, w wyniku lekceważenia tego aspektu nie przeżył ataku serca w wieku 59 lat. Jim chciał to zmienić i móc zabezpieczyć się przed konsekwencjami w późniejszym życiu.

Objawy chorej wątroby

Podczas uroczystości ukończenia studiów jego syna, żona zaniepokoiła się mężem, a dokładniej wyglądem jego skóry. Żółtawy odcień, zarówno oczu, jak i skóry mógł sygnalizować na problemy w funkcjonowaniu wątroby. Niedługo po uroczystości wręczenia dyplomów, Jim został przewieziony do szpitala z podejrzeniem uszkodzenia wątroby.

Suplementy z zielonej herbaty

Adobe Stock

Jak się okazało, mężczyzna przyjmował suplementy diety w postaci kapsułek ze skoncentrowanym ekstraktem z zielonej herbaty. Zaczął zażywać je ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne, zwłaszcza te związane z poprawą kondycji serca. Jim chciał wzmocnić ten organ, zwłaszcza po tym, jak jego ojciec zmarł z powodu niewydolności serca.

Leczenie i hospitalizacja

W szpitalu diagnoza była dość szybka i zaskakująca – potrzebna był transplantacja wątroby. Lekarz prowadząca mężczyznę uznała, że operacja musi być wykonana w przeciągu kilku dni. Nie było mowy nawet o tygodniu. Profesor Herbert Bonkovsky zapewnia, ze osoby, które piją zieloną herbatę w kontrolowanych i rozsądnych porcjach są bezpieczne. Właściwości zdrowotne oraz zawarte w niej antyoksydanty pozytywnie wpływają na zdrowie.

Inaczej ma się sprawa suplementów, zawierających skoncentrowaną dawkę tej rośliny. Potencjalnie toksyczny związek Epigallocatechin-3-gallate, inaczej zwany EGCG może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie wątroby zwłaszcza u osób, które zażywają suplementy z zieloną herbatą podczas odchudzania. Katechiny w niej zawarte są wchłaniane szybciej u osób na diecie, które jedzą niewielkie ilości pokarmu. Działają wtedy niekorzystnie na zdrowie.

Jim McCants

www.bbc.com

Jim po przeszczepie wątroby przeżył, ale jego forma znacznie spadła, ze względu na rekonwalestencję i siedzący tryb życia. Mężczyzna stara się, aby firma Vitacost, która wypuściła suplement na rynek uważnie oznaczyła możliwe niepożądane właściwości. Jim przyjmując je nie spodziewał się spektakularnych efektów odchudzających. Nie życzył sobie również skutków ubocznych, które diametralnie zaważyły na jego życiu.

Zobacz też:
Poznaj aktualizację zaleceń w suplementacji witaminy D! Suplement dla sportowców, który nie jest szkodliwy - agmantyna!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!