Dlaczego dochodzi do powstawania złośliwych nowotworów?

Dzięki częstym kontrolom medycznym (co 3-6 miesięcy) oraz badaniu liczby komórek CD4 i poziomu wiremii można precyzyjnie ustalić, kiedy należy podjąć terapię antyretrowirusową
Dlaczego niektóre nowotwory stają złośliwe a inne nie? Na to pytanie odpowiedzi udzielają naukowcy z Wydziału Biochemii Uniwersytetu w Montrealu na łamach czasopisma Genes and Development.
/ 07.02.2011 13:31
Dzięki częstym kontrolom medycznym (co 3-6 miesięcy) oraz badaniu liczby komórek CD4 i poziomu wiremii można precyzyjnie ustalić, kiedy należy podjąć terapię antyretrowirusową

Komórki nowotworowe zwiększają swoją ilość dzieląc się na dwie komórki potomne - tak samo jak zwykłe, zdrowe komórki. Ilość tych podziałów jest jednak w prawidłowych warunkach limitowana obecnością specyficznego białka zwanego w skrócie PML. Jego wysokie stężenie w komórce wprowadza ją niejako w „okres starości”, gdzie nie ma ona możliwości dalej się dzielić. Jest to naturalny mechanizm zabezpieczający nasz organizm przed rozwojem nowotworów. Takiej kontroli podlegają również łagodne guzy, które są ograniczone w swoim wzroście. Natomiast jak udowadniają naukowcy nowotwory złośliwe dzielą się w niekontrolowany sposób, ponieważ nie wytwarzają właśnie białka PML.

„Nasze badanie ujawnia niespodziewaną zdolność PML do organizacji sieci białek supresorowych służących powstrzymaniu ekspresji innych białek potrzebnych do proliferacji” – komentuje Véronique Bourdeau uczestnicząca w tym projekcie. – „Jest to ważne odkrycie, skutkujące lepszym zrozumieniem tego jak normalny organizm broni się przed zagrożeniem rozwoju nowotworu.”

Odkrycie to ma jednak nie tylko teoretyczne znaczenie. Jest możliwość wykrycia w dosyć łatwy i prosty sposób stężenia białka PML w komórkach. Przez to z jego zastosowaniem będzie możliwe określenie bardzo szybko, czy dany nowotwór jest złośliwy, czy też nie. Badacze planują także stworzenie terapii, która wykorzystując tę wiedzę umożliwi przekształcenie komórek nowotworu złośliwego w jego łagodny odpowiednik.

Źródło: EurekAlert!/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA