Dlaczego jesteś zmęczona? - test

Zobacz, co wiesz o zmęczeniu. Zaznacz odpowiedź, którą uważasz za prawidłową i sprawdź, czy miałaś rację.
/ 19.03.2007 12:42
To naturalne, że czujesz się zmęczona po ciężkim dniu pracy, nocy nieprzespanej z powodu choroby dziecka, intensywnym wysiłku fizycznym. Ale czasem senność może sygnalizować problemy zdrowotne. Zobacz, co wiesz o zmęczeniu. Zaznacz odpowiedź, którą uważasz za prawidłową i sprawdź, czy miałaś rację.


1. Im człowiek starszy, tym częściej czuje zmęczenie. Prawda/fałsz

2. Im człowiek starszy, tym częściej budzi się w nocy i ma trudności z ponownym zaśnięciem.
Prawda/fałsz

3. Wypicie kawy przed ćwiczeniami fizycznymi zwiększa wytrzymałość.
Prawda/fałsz

4. Przedstawiamy 4 powody nadmiernej senności. Uporządkuj je od najbardziej do najmniej prawdopodobnego:
a. cukrzyca
b. bezsenność
c. depresja
d. zła jakość snu, związana z wiekiem lub nadwagą

5. Twój mąż chrapie, co nie pozwala Ci zasnąć. Co powinnaś zrobić:
a. przenieść się do innego pokoju
b. wysłać męża do lekarza?


1. Fałsz. W miarę upływu lat wcale nie musisz czuć się coraz bardziej zmęczona. Jeśli jesteś zdrowa, regularnie ćwiczysz i stosujesz zdrową dietę, będziesz miała dużo energii bez względu na wiek. Dzięki ćwiczeniom złagodzisz również stres, który jest jedną z przyczyn zmęczenia.
2. Prawda. Z wiekiem spada poziom melatoniny, substancji odpowiedzialnej za głęboki sen. Dlatego fazy snu głębokiego (REM) trwają krócej i są częściej przerywane. Aby nie zakłócać dodatkowo wydzielania hormonów odpowiedzialnych za sen, zadbaj o doskonałą ciemność w sypialni. Nie zasypiaj przy lampce nocnej i szczelnie zasłaniaj okna, aby do pokoju nie wpadało światło latarni.
3. Prawda. Naukowcy brytyjscy odkryli, że kofeina dodaje energii i poprawia wytrzymałość organizmu, co pozwala ćwiczyć dłużej bez zmęczenia. Pamiętaj jednak, że nie powinnaś pić więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie.
4. c, d, b, a. Naukowcy amerykańscy, którzy przeprowadzili badania z udziałem 1741 ochotników, stwierdzili, że najczęstszą przyczyną zmęczenia w ciągu dnia jest depresja. Bezsenność znalazła się dopiero na trzecim miejscu!
5. b. Głośne chrapanie może być wynikiem bezdechu sennego. Przypadłość ta może być związana z nadwagą, chorobami serca i cukrzycą.

Szybki sposób na popołudniową apatię
Czujesz się senna w środku dnia, np. po obiedzie? Zamiast sięgać po kolejną filiżankę kawy, zrób kilka ćwiczeń. Najlepiej wyjdź na świeże powietrze i pospaceruj kilka minut szybkim krokiem. Albo zrób parę skłonów, podskoków, przysiadów. Aktywność fizyczna najszybciej pobudzi organizm.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!