Badania pokazują, że sporo osób w obawie przed przytyciem, nie decyduje się na rzucenie nałogu. Sam powód tego strachu jest słuszny, gdyż rzeczywiście po wygranej z nałogiem, wiele z nich „przegrywa” szczupłą sylwetkę. Jednak zastanówmy się czy warto, aby owe obawy miały tak dużą moc odciągania ludzi od walki z nałogiem?
Dlaczego tyjemy po odstawieniu nikotyny?
Jest to wywołane kilkoma czynnikami.
- Gdy palimy, mamy mniejsze łaknienie na niektóre pokarmy. Zaprzestanie palenia zwiększa odczuwanie smaków i zapachów, a to z kolei poprawia apetyt
- Nikotyna przyspiesza przemianę materii i zwiększa spalanie kalorii, zaś adrenalina wydzielana podczas palenia, wysyła do mózgu sygnał, że jesteśmy najedzeni
- Zwiększa się prawdopodobnie zapotrzebowanie na wiele składników mineralnych i witamin
- Jakby nie spojrzeć, to palenie jest jakimś zajęciem, które w pewnym stopniu zastępuje jedzenie. Kiedy chce się jeść, zawsze można odroczyć konsumpcję poprzez wzięcie do ręki … papierosa
Jednak my doskonale wiemy, że zagrożenia zdrowotne związane z kontynuacją palenia są bezdyskusyjne, a nadprogramowych kilogramów można uniknąć. Wystarczy mieć plan!
Jak uniknąć tycia?
Będąc w trakcie rzucania palenia:
- Sporządź sobie dzienniczek, w którym codziennie będziesz zapisywać sobie wszystko, co zjesz. Dzięki temu zyskasz wgląd na to, co spożywasz, w jakich ilościach i przejmiesz nad tym kontrolę.
- Drugą istotną rzeczą jest jedzenie o stałych porach, aby poziom cukru we krwi nie spadał drastycznie. To na ogół powoduje sięganie po wszystko, co ma się pod ręką (najczęściej byle co).
- W sytuacjach niewyjaśnionego głodu, przegryzaj warzywa i owoce, nie zaś cukierki czy chipsy.
- Zacznij ćwiczyć! Sport pozwala zapomnieć o nałogu, relaksuje, wycisza, odpręża, pozwala spalić kalorie (w efekcie nie dopuszczasz do przybierania na wadze i staniesz się zdrowszym człowiekiem).
- Pozwól sobie na drobne przyjemności, np. relaksujący masaż, wizytę u kosmetyczki, kino czy krótki wyjazd do teatru. Po rzuceniu palenia na pewno będzie Cię na to wszystko stać.
Wielu ludzi pali paczkę papierosów dziennie, co daje około 300zł miesięcznie wydanych na ten cel. Rzucając palenie będziesz mógł przeznaczyć taką kwotę na dbanie o swoje zdrowie, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!